eliminacje mistrzostw Europy, 22.09.2015 r.
Hurtig 21, Schough 52, Pettersson 72

sędziowała: Morag Pirie (Szkocja)
widzów: 5282.

Polska: Antończyk - Sikora, Mika, Siwińska, Konsek, Kamczyk (69 Chudzik), Balcerzak, Niciński (80 Rędzia), Wiankowska (89 Dereń), Daleszczyk, Pajor

Po rocznej przerwie od meczów o stawkę reprezentacja Polski rozpoczęła kolejny ważny etap gry. Biało-czerwone we wtorek rozegrały pierwszy mecz w ramach eliminacji do turnieju finałowego mistrzostw Europy 2017. Na początek w Göteborgu przegraliśmy z faworytem naszej grupy Szwecją 0:3.

» Zobacz bramki z meczu

Reprezentacja Szwecji zgodnie z przewidywaniami nie dała naszym piłkarkom żadnych szans i pewnie wygrała. I choć nie jest to tak mocna drużyna jak jeszcze niedawno to i tak na Polki w zupełności to wystarczyło. Biało-czerwone były zupełnie bezradne, mając problemy aby wyjść z własnej połowy a jeśli już im się to udało od razu traciły piłkę lub znajdowały się na pozycji spalonej (Ewa Pajor czterokrotnie). Obrazami rozpaczy były strzały młodej napastniczki Wolfsburga z 30 metrów w pierwszej połowie (nie miała do kogo podać) czy Aleksandry Sikory w drugiej odsłonie w podobnych okolicznościach. Ogólnie rzecz biorąc strzeleckie popisy naszych pań można zaliczyć do kategorii „do statystyk”. Rywalki, zwłaszcza w pierwszych 45 minutach, grały wysokim pressingiem, nie pozwalając Polkom na cokolwiek.

Już w piątej minucie Szwedki mogły wyjść na prowadzenie, kiedy po dośrodkowaniu Hurtig i rykoszecie piłka nieomal nie wpadła obok zaskoczonej Antończyk. I w końcu stało się to, co stać się musiało czyli bramka dla rywalek. Reprezentantki Trzech Koron po dośrodkowaniu Samuelsson z rzutu rożnego wykorzystały niepotrzebne wyjście z bramki Darii Antończyk a Linie Hurtig nie pozostało nic innego jak skierować piłkę do bramki. Napór „żółto-niebieskich” trwał. W 29 minucie Aleksandra Sikora z linii bramkowej wybiła piłkę po uderzeniu Caroline Seger. Druga połowa rozpoczęła się od trafienia Schough, po dośrodkowaniu z prawej strony a wysoko lecącej piłki nie sięgnęła Antończyk. Wynik meczu chwilę po wejściu na boisko ustaliła Diaz, która wykorzystała „asystę” jednej z Polek i ładnym, technicznym strzałem nie dała naszej bramkarce żadnych szans.

Spotkanie na stadionie w Goeteborgu oglądało 5282 widzów i chyba nie będę złośliwy, jeżeli napiszę, że o takiej frekwencji podczas następnego meczu eliminacyjnego ze Słowaczkami w Tychach 22 października możemy tylko pomarzyć.

Awans do finałów mistrzostw Europy, które w 2017 roku zorganizuje Holandia uzyska 15 zespołów + gospodynie turnieju. Z ośmiu grup eliminacji awans uzyskają zwycięzcy grup oraz sześć najlepszych wicemistrzów. Dwóch pozostałych wicemistrzów zagra w barażu.

Nie licząc Szwecji naszym najgroźniejszym rywalem w walce o bilet na EURO '17 będzie Dania. Pozostali rywale z naszej grupy - Słowacja i Mołdawia są w naszym zasięgu. Kolejny mecz eliminacji w październiku.