Patrícia Fischerová potrafi

Kapitan Czarnych Sosnowiec zrobiła to, czego reprezentacja Polski nie potrafi dokonać od 1989 roku.

W Ekstralidze kobiet nie gra dużo zagranicznych piłkarek. Łącznie od początku tego sezonu po boiskach najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce biega 12 zagranicznych piłkarek. To bardzo mało porównując tę liczbę do statystyk męskiej Ekstraklasy. W Ekstralidze na przestrzeni kilku ostatnich sezonów zawodniczki zagraniczne stanowią około 5% wszystkich piłkarek, zaś w męskiej Ekstraklasie nawet co trzeci piłkarz pochodzi z importu.

Bardzo ciekawą postacią jest Patrícia Fischerová z Czarnych Sosnowiec. 23-letnia Słowaczka od wiosny jest kapitanem drużyny z Sosnowca. Prawdopodobnie jest ona także pierwszą zagraniczną kapitan w blisko czterdziestoletniej historii najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce.

Stoperka Czarnych jest również podstawową obrończynią reprezentacji Słowacji, która w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy rywalizowała w grupie właśnie z Polską. Pierwszy mecz pomiędzy sąsiadującymi ze sobą krajami zakończył się wygraną Polek w Tychach 2:0, zaś w kwietniowym rewanżu nieoczekiwanie przegraliśmy 1:2. Słowacja w przeciwieństwie do Polski zakończyła już zmagania grupowe. Jeśli Polki we wtorek wygrają we Włocławku z Mołdawią (a wszystko na to wskazuje) zakończą rozgrywki eliminacje na trzecim miejscu w grupie spychając Słowację na czwartą pozycją.

We czwartek Słowaczki zagrały na wyjeździe swój ostatni mecz ze Szwecją. Finalistki ostatnich Igrzysk Olimpijskich wygrały z naszymi sąsiadkami 2:1. Aby zwyciężyć musiały się jednak troszkę namęczyć. W 59. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyrównującego gola strzeliła głową właśnie Patrícia Fischerová. Kapitan Czarnych Sosnowiec dokonała tym samym tego, czego od 1989 roku (6 meczów) nie potrafi dokonać seniorska reprezentacja Polski - strzelić gola Szwedkom. Można powiedzieć jeden gol to nic takiego - pamiętajmy jednak że był to pierwszy gol stracony przez Szwecję w tych eliminacjach!

» wideo z golami Szwecja - Słowacja (2:1)

Przeciwko Szwedkom oprócz zdobywczyni gola zagrała także Lucia Šušková z Mitechu Żywiec, natomiast inna zawodniczka Czarnych - Petra Zdechovanová oglądała mecz z ławki rezerwowych.

Patrícia Fischerová w Polsce gra już cztery lata. Latem 2012 roku została zawodniczką I-ligowego wówczas zespołu 1.FC AZS AWF Katowice. Po dwóch latach gry na szczeblu pierwszej ligi awansowała ze swoim zespołem do Ekstraligi. Zimą ubiegłego roku przeszła do Zagłębia Lubin i wywalczyła wicemistrzostwo Polski. W Czarnych Sosnowiec gra od roku. Na szczeblu Ekstraligi wystąpiła w 49 meczach i strzeliła 6 goli. Od pięciu lat jej nazwisko rok w rok znajduje się w gronie "11" najlepszych piłkarek Słowacji.