Z roku na rok coraz lepiej

Obecnie na mapie piłkarstwa kobiecego jest ponad 230 klubów, które grają na poziomie seniorskim.

Od kilkunastu lat obserwujemy coroczny wzrost klubów piłkarskich, które biorą udział w ligowych rozgrywkach piłkarstwa kobiecego w Polsce. Każdy rozpoczynający się nowy sezon jest rekordowym pod względem ilości klubów i drużyn grających w żeńskich ligach.

Obecnie w Polsce mamy już pięć szczebli piłkarstwa kobiecego. Najwyższą ligą jest Ekstraliga kobiet obejmująca terytorialne cały kraj. Jej zapleczem są dwie grupy I ligi z podziałem na północ i południe. Niżej są cztery grupy II ligi. Najniższą ligą jest zaś III liga, która w tym sezonie jest podzielona na 19 grup. Absolutną nowością jest IV liga. Powstała ona w tym sezonie w Małopolsce i na Mazowszu.

W tym sezonie w rozgrywkach ligowych na poziomie seniorskim udział bierze 231 klubów, które na wszystkich szczeblach ligowych wystawiły łącznie 270 drużyn (wliczamy w to rezerwy klubów). Przez ostatni rok liczba grających zespołów wzrosła o 9%. W zestawieniu uwzględniono zespoły, które zgłosiły się do rozgrywek i w sezonie 2016/2017 rozegrały minimum jeden mecz.