Piłkarz mówi o piłkarce

Norweg z Lecha Poznań opowiada o kobiecej piłce. Jego dziewczyną jest jedna z najlepszych napastniczek.

Od 1 stycznia nowym piłkarzem Ekstraklasowego klubu Lech Poznań jest Thomas Rogne. Na oficjalnej stronie internetowej wielkopolskiego klubu ukazał się ostatnio wywiad z Norwegiem, a część wywiadu została poświęcona kobiecej piłce nożnej. Dlaczego tak? Dziewczyną 28-letniego piłkarza grającego od teraz w Polsce jest o pięć lat młodsza od niego Ada Hegerberg, napastniczka nie tylko europejskiego, ale także światowego potentata w kobiecej piłce - Olympique Lyon i zdobywczyni oraz laureatka licznych nagród.

Ada Hegerberg również jest Norweżką. Obecnie czwarty sezon z rzędu gra w Lyonie. Wcześniej przez dwa lata grała także w niemieckiej Turbine Poczdam, a wcześniej w swoim kraju. To niezwykle bramkostrzelna piłkarka. Odkąd gra w Olympique to zawsze na koniec sezonu jest w TOP3 najskuteczniejszych napastniczek francuskiej ligi. Na 77 występów w Division 1 Féminine strzeliła... 97 goli. O jej piłkarskim talencie przekonał się nawet Medyk Konin, który dwukrotnie w 1/16 Ligi Mistrzyń mierzył się z Lyonem w 2015 i 2017 roku. Wówczas Ada mistrzyniom Polski wbiła 9 goli w czterech meczach.

część wywiadu z www.lechpoznan.pl
Kiedy planujesz pokazać miasto i nowe otoczenie swojej dziewczynie?
- Przyjedzie tutaj, jak tylko będzie mogła (śmiech). Za każdym razem, gdy mamy ze trzy dni wolnego, odwiedzamy się. Nie inaczej będzie w tym przypadku, na pewno chętnie się tu pojawi.

Ada gra w piłkę w jednym z najlepszych klubów w kobiecym futbolu.
- Prowadzimy podobne życia. W tym momencie pozostają nam wideorozmowy na Facetime (śmiech).

Które z was jest bardziej rozpoznawalne w Norwegii?
- Zdecydowanie Ada. Jest jedną z największych osobowości w naszym sporcie. Wygrała dwa razy z rzędu w konkursie na najlepszego piłkarza w Norwegii. Została też wybrana najlepszym sportowcem roku. Cieszy się ogromną popularnością.

Jak dużym zainteresowaniem w Norwegii cieszy się kobieca piłka nożna?
- Myślę, że stanęła nieco w rozwoju. W Hiszpanii czy Anglii ten progres postępuje znacznie szybciej. Liga kobieca nie stoi na wysokim poziomie.

Porównujecie swoje doświadczenia z boiska piłkarskiego?
- Nie rozmawiamy zbyt wiele o futbolu. Tak chyba jest po prostu zdrowiej. Obejrzymy czasem mecz w telewizji, bo oboje to lubimy. Dla mnie jednak Ada-piłkarka i Ada-moja dziewczyna to dwie różne osoby.

Ada gra w Lyonie, z kolei najbardziej rozpoznawalna polska piłkarka, Kasia Kiedrzynek, broni w PSG. Wiedziałeś, że Kasia to fanka Lecha Poznań?
- (śmiech) Wiem, że ich rywalizacja była w ostatnich latach bardzo zacięta. To jest ciekawe, w trakcie podpisania kontraktu pracownicy Lecha powiedzieli mi już, że bramkarka PSG jest kibicką Lecha. Niezła historia.