Pierwsza taka trener?

Zostanie pierwszą w Polsce kobietą z najwyższymi kwalifikacjami trenerskimi? Nina Patalon rozpoczyna kurs UEFA PRO.

Trener żeńskiej reprezentacji Polski U17, Nina Patalon pozytywnie przeszła proces weryfikacji i egzaminów wstępnych na kurs trenerski UEFA PRO prowadzony przez Szkołę Trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. 32-letnia trener została jednym z dwudziestu pięciu trenerów, którzy w edycji 2018-2019 będą szkolić się, aby móc uzyskać najwyższą europejską licencję trenerską.

Jeśli trenerka ukończy kurs - a większości kursantów to się udaje - zostanie pierwszą w Polsce kobietą z najbardziej elitarną licencją UEFA PRO. Razem z nią na kursie będą m.in. byli piłkarze z Ekstraklasy i reprezentacji tacy jak Radosław Sobolewski, Jan Woś, Dariusz Gęsior, Ivan Djurdjević czy choćby Aleksandar Vuković. Patalon w tym gronie jest jedyną osobą związaną z piłką nożną kobiet.

Obecnie w środowisku piłki nożnej kobiet tylko dwóch trenerów legitymuje się profesjonalną licencją. Jest to trener Marek Chojnacki prowadzący piłkarki UKS SMS Łódź. Był on pierwszy trenerem, który przeszedł do Ekstraligi z taką licencją. Drugim jest Miłosz Stępiński. Selekcjoner seniorskiej reprezentacji Polski licencję PRO uzyskał będąc już trenerem kadry narodowej.

Nina Patalon pochodzi z powiatu działdowskiego na Mazurach ale już od lat mieszka w Wielkopolsce. Jako piłkarka praktycznie przez całą swoją karierę była związana z Medykiem Konin w którym grała przez blisko dziesięć lat zaczynając w wieku juniorki młodszej, a kończąc jako grająca trenerka I zespołu. Swój ostatni mecz w Ekstralidze rozegrała w 2011 roku. W międzyczasie grała również w młodzieżowych reprezentacjach Polski.

Karierę trenerską zaczęła będąc jeszcze aktywną zawodniczką. W Medyku Konin kolejno prowadziła grupy dziecięce, młodzieżowe i na końcu w latach 2011-2013 była trenerem Ekstraligowego zespołu Medyka. Z sukcesami prowadziła kadry województwa wielkopolskiego. Pracę szkoleniową na poziomie narodowym rozpoczęła jako II trener kadry U15. Od maja 2014 roku jest selekcjonerem reprezentacji U17, później uzyskała dyplom UEFA A. 

Wiosną Nina Patalon czwarty raz z rzędu poprowadzi kadrę U17 w II rundzie eliminacji Mistrzostw Europy. Rywalkami Polek w turnieju elite round, który odbędzie się w Bośni i Hercegowinie oprócz gospodyń będą także Turcja i Austria. Gra o jedyne miejsce premiowane awansem do grona ośmiu finalistów EURO rozegra się miedzy nami i Austrią. Jedyny raz Polska w ME U17 brała udział w 2013 roku za kadencji poprzedniego trenera - Zbigniewa Witkowskiego. Zdobyliśmy wówczas pamiętny złoty medal.