Europa czeka na Polskę U19

Siedem drużyn już awansowało do turnieju finałowego Mistrzostw Europy U19. Stawkę może zamknąć Polska.


Druga runda eliminacji Mistrzostw Europy U19 zwana elite round składa się z siedmiu turniejów eliminacyjnych, z których tylko mistrz każdej z czterozespołowych grup uzyskuje awans do młodzieżowego EURO. Ósmym finalistą jest gospodarz mistrzostw kontynentu, którym w tym roku jest Szwajcaria. Rozegrano już 6 z 7 turniejów eliminacyjnych. Został jeszcze jeden turniej i jedno wolne miejsce. Ostatnim finalistą może być Polska.

Reprezentacja Polski U19 razem z Norwegią, Islandią i Grecją w dniach 5-11 czerwca zagra w ostatnim turnieju eliminacyjnym. Sześć pozostałych turniejów odbyło się w pierwszej połowie kwietnia. Awans do europejskiego czempionatu uzyskały już Niemcy, Hiszpania, Francja, Holandia, Dania, Włochy oraz Szwajcaria jako gospodarz. Losowanie grup na turniej finałowy odbędzie się 23 kwietnia - będzie ono zaoczne, ponieważ bez jednego znanego uczestnika.

Dla Polek granie decydującego turnieju eliminacji dopiero w czerwcu, czyli już po zakończeniu sezonu ligowego to bardzo dobre rozwiązanie. Rok temu elite round dla nas również odbyło się w tym samym terminie, wobec czego nie było konieczności wprowadzania zmian w harmonogramie przygotowań. Ponadto piłkarki w trakcie sezonu nie będą zabieranie z klubów, a przecież część z nich jest ważnym ogniwem swoich zespołów w Ekstralidze i I lidze.

Kadra prowadzona przez selekcjonera Marcina Kasprowicza z Białej Podlaskiej ma realne szanse na awans do Mistrzostw Europy juniorek starszych. Turniej elite round obędzie się w Wielkopolsce. Nasze ostatnie mecze ze wszystkim trzema rywalami wygraliśmy. Jeśli teraz uda nam się podtrzymać korzystną passę w meczach z Grecją, Islandią i najgroźniejszą Norwegią to po jedenastoletniej przerwie kadra U19 ponownie znajdzie się w najlepszej ósemce w Europie.

Finał Mistrzostw Europy U19 odbędzie się w dniach 18 - 30 lipca. Najpierw zespoły będą rywalizować w dwóch grupach z których po dwie najlepsze drużyny awansują do meczów półfinałowych. Jeśli biało-czerwonym uda się awansować na finały będą tam kopciuszkiem. Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia i Włochy w przeszłości były mistrzyniami Europy w tej kategorii wiekowej, a Dania i Szwajcaria dochodziła do meczów półfinałowych. Polska w swoim jedynym starcie na ME U19 w 2007 roku zajęła 7. miejsce.