Ile lat mają trenerzy Ekstraligi?

Najmłodszy jest Gomola. Najstarszy Jaszczak. Dwóch trenerów jest młodszych od swoich piłkarek. Tylko jedna kobieta.


Kluby Ekstraligi kobiet mogą zatrudniać dowolnych trenerów. Zarówno z polski, jak i z zagranicy. Płeć jest bez znaczenia. Jedynym wymogiem określonym w regulaminie rozgrywek jest konieczność posiadania licencji UEFA A bądź wyższej. Na chwilę obecną średnia wieku trenerów zatrudnionych w Ekstralidze wynosi 42 lata. Od początku sezonu w lidze nie było żadnych zmian na stanowiskach pierwszych trenerów i zapewne wszyscy w poniższej listy utrzymają swoje piłkarskie role do końca sezonu.

Najstarszym trenerem jest 60-letni Roman Jaszczak z Medyka Konin. Ma on także najdłuższy staż w lidze i co ciekawe jest równocześnie jedynym trenerem, który pełni jednocześnie funkcję prezesa swojego klubu. Przed laty był selekcjonerem seniorskiej oraz trenerem młodzieżowych reprezentacji Polski. O trzy miesiące młodszy od niego jest 59-letni Marek Chojnacki, który pracuje z piłkarkami UKS SMS Łódź. Chojnacki to jedyny trener w lidze z najwyższą licencją trenerską UEFA PRO oraz jedyny, który w przeszłości pracował jako trener w męskiej Ekstraklasie. Wszyscy pozostali trenerzy są zdecydowanie młodsi o czy świadczy choćby fakt, iż trzeci w zestawieniu najstarszych jest 50-letni Piotr Mazurkiewicz z Górnika Łęczna, trener nowych mistrzyń Polski.

Z kolei najmłodszym szkoleniowcem na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce jest 25-letni Dawid Gomola. Opiekun AZS Wrocław swój zespół objął latem, ale był z nim związany już wcześniej jako II trener. Formalnie opiekun wrocławianek nie spełnia w pełni wymogów licencyjnych, bo dopiero jest na kursie trenerskim UEFA B+A. 28-lat ma Kamil Jasiński z AZS PWSZ Wałbrzych, a 31-lat ma Grzegorz Majewski opiekun medalistek Czarnych Sosnowiec. Gomola z Wrocławia i Majewski z Sosnowca to jedyni trenerzy, którzy mają w swoich zespołach starsze od siebie piłkarki.

Jedyną trenerką-kobietą pracującą w Ekstralidze jest w tym sezonie Natalia Niewolna. 32-letnia "opiekunka" Olimpii Szczecin swoją rolę w najwyższej lidze pełni od początku sezonu 2014/2015 kiedy to szczecinianki debiutowały w elicie. Dzięki temu po Romanie Jaszczaku z Konina to właśnie ona ma drugi najdłuższy staż trenerski zdobyty w Ekstralidze. Niewolna jest grającą trenerką, ale ostatnio gra już coraz mniej. Jako druga trener wspomaga także seniorską reprezentację Polski prowadzaną przez szczecinianina Miłosza Stępińskiego.

Trenerzy Ekstraligi: 60 - Roman Jaszczak (Medyk Konin), 59 - Marek Chojnacki (UKS SMS Łódź), 50 - Piotr Mazurkiewicz (Górnik Łęczna), 47 - Grzegorz Bała (Unifreeze Górzno), 44 - Krzysztof Krok (AZS UJ Kraków), 44 - Robert Sołtysek (Mitech Żywiec), 44 - Wojciech Pawłowski (Sportowa Czwórka Radom), 35 - Michał Kwiecień (AZS PSW Biała Podlaska), 32 - Natalia Niewolna (Olimpia Szczecin), 31 - Grzegorz Majewski (Czarni Sosnowiec), 28 - Kamil Jasiński (AZS PWSZ Wałbrzych), 25 - Dawid Gomola (AZS Wrocław).

wiek podano rocznikowo