Piąty finał LM z Polkami

Tegoroczny finał Ligi Mistrzyń piąty raz z rzędu odbędzie się z udziałem przedstawicielki naszego kraju.


W czwartek, 24 maja w stolicy Ukrainy - Kijowie odbędzie się finał rozgrywek UEFA Women's Champions League. Naprzeciwko siebie staną mistrzynie dwóch najsilniejszych europejskich lig - francuskiej Division 1 Féminine i niemieckiej Frauen-Bundesligi. Olympique Lyon zmierzy się z VfL Wolfsburg. Można powiedzieć, że dojście tych dwóch drużyn do finału nie jest żadną niespodzianką.

Co istotne z polskiego punktu widzenia, będzie to piąty z rzędu finał europejskich rozgrywek klubowych w którym będziemy mieli swoją przedstawicielkę. W zespole z Niemiec gra Ewa Pajor, która ma szansę stać się pierwszą Polką, która wzniesie trofeum Ligi Mistrzyń. Faworytem meczu jest jednak francuski Lyon, który walczy o trzecie trofeum z rzędu, dlatego też ewentualne zwycięstwo VfL będzie dużym sukcesem. Przypomnijmy, iż w 1/16 finału Lyon pokonał w dwumeczu Medyka Konin (5:0 i 9:0).

Rok temu w finale Ligi Mistrzyń wystąpiła Katarzyna Kiedrzynek. Klub bramkarki Paris Saint-Germain przegrał w serii rzutów karnych właśnie z Lyonem. Rok wcześniej Ewa Pajor oglądała finałowe starcie Wolfsburga z Lyonem z ławki rezerwowych. W 2015 roku Kiedrzynek jak pierwsza Polka wystąpiła w finale tych rozgrywek, a przed nią rok wcześniej funkcję obserwatora sędziowskiego finału pełniła Katarzyna Wierzbowska z Gdańska.

finały Ligi Mistrzyń z polskimi akcentami
2014, VfL Wolfsburg - Tyresö FF 4:3
obserwatorem sędziowskim UEFA była Katarzyna Wierzbowska
2015, 1. FFC Frankfurt - Paris Saint-Germain 2:1
90-minut w bramce PSG rozegrała Katarzyna Kiedrzynek
2016, Olympique Lyon - VfL Wolfsburg 1:1, rk. 4:3
Ewa Pajor oglądała cały mecz z ławki rezerwowych
2017, Olympique Lyon - Paris Saint-Germain 0:0, rk. 7:6
90-minut w bramce PSG rozegrała Katarzyna Kiedrzynek
2018, VfL Wolfsburg - Olympique Lyon
Ewa Pajor