Hmírová. Dobra Słowaczka

Słowaczka Patrícia Hmírová była w tym sezonie wyróżniającą się zagraniczną piłkarką w Ekstralidze kobiet.


Rok temu Czarni Sosnowiec znacząco wzmocnili skład swojego zespołu grającego w Ekstralidze kobiet. Klub pozyskał aktualne reprezentantki Polski i Słowacji. Transfery po roku zwróciły się w formie wicemistrzostwa Polski i zostania finalistą Pucharu Polski. Jedną z zawodniczek, która miała swój znaczący wkład w końcowy sukces klubu z Sosnowca była Słowaczka Patrícia Hmírová, która rok temu zasiliła szeregi Czarnych, choć śląski region naszego kraju był jej doskonale znany już wcześniej.

Niespełna 25-letnia ofensywna piłkarka w zakończonym przed paroma dniami sezonie była jedną z zagranicznych wyróżniających się piłkarek w Ekstralidze kobiet. Zagrała w 24 meczach ligowych. Opuściła trzy spotkania. Strzeliła 13 goli co dało jej piątą pozycję w klasyfikacji strzelczyń ligi, drugą w zespołowym rankingu najskuteczniejszych piłkarek (pierwsza była Marta Cichosz - 15 goli) oraz pierwszą w kategorii najskuteczniejszych zagranicznych piłkarek w Ekstralidze.

Hmírová w Polsce jest doskonale znana, ponieważ w naszym kraju gra już od paru lat. Latem 2012 roku zasiliła szeregi pierwszoligowego wówczas 1.FC AZS AWF Katowice z którym zaliczyła awans do Ekstraligi. Później grała w elicie razem z Mitechem Żywiec i Górnikiem Łęczna. W połowie 2016 roku opuściła Górnika i przeniosła się do szwajcarskiego FC Neunkirch z którym zdobyła mistrzostwo kraju. Jej klub po sukcesie ogłosił bankructwa, wobec czego piłkarki zamiast szykować się do gry w Lidze Mistrzyń musiały szukać sobie nowych pracodawców.

» Klasyfikacja strzelczyń Ekstraligi 2018

Sprowadzenie ofensywnej piłkarki ze Słowacji do Czarnych było poniekąd sukcesem, ponieważ Patrícia Hmírová mogłaby przebierać w ofertach potencjalnych pracodawców. W ostatnim sezonie w Sosnowcu oprócz "Prycka" grało także sześć innych Słowaczek - Lucia Suskova, Andrea Horvathova, Stanislava Liskova, Anna Maria Smidova, Petra Zdechovanova oraz Patricia Fisherova, która w Polsce gra już równe sześć lat.

Najskuteczniejsze zagraniczne piłkarki Ekstraligi z ostatnich sezonów: Liliana Kostova (Bułgaria, Medyk Konin, 20 goli - 2017), Lucia Šušková (Słowacja, Mitech Żywiec, 12 goli - 2016; 15 goli - 2015), Katarina Kolar (Chorwacja, Zagłębie Lubin, 15 goli - 2014), Gloria Chinasa Okoro (Gwinea Równikowa, Unia Racibórz, 18 goli - 2013; 20 goli - 2012), Ana Alekperova (Azerbejdżan, Górnik Łęczna, 6 goli - 2011).


Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - www.lodzkifutbol.pl