Trzecie miejsce w elite round

Reprezentacja U19 zakończyła sezon. Porażki z Islandią i Norwegią przekreśliły szansę na długo wyczekiwany sukces.

Reprezentacja Polski U19 w ostatnich dniach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a dokładniej we Włocławku, Inowrocławiu i Toruniu rozegrała turniej II rundy eliminacji do tegorocznych finałów mistrzostw Europy U19. Rywalkami biało-czerwonych były reprezentacje młodzieżowe Islandii, Grecji i Norwegii.

Polki awans do II rundy eliminacji zwanej także jako elite round uzyskały dzięki zajęciu 1. miejsca w grupie podczas turnieju pierwszej rundy eliminacji rozgrywanego we wrześniu w Gruzji. Podopieczne trenera Marcina Kasprowicza wygrały tam z Grecją (3:1), Gruzją (7:0) oraz na koniec zremisowały z Rosją (2:2).

W turnieju bezpośrednio poprzedzającym finały Polkom nie poszło już tak dobrze, a były nadzieje na sukces tym bardziej, iż ostatnie mecze ze wszystkimi naszymi rywalkami wygraliśmy. W pierwszym meczu przegraliśmy 0:1 z Islandią, następnie pewnie wygraliśmy ponownie mierząc się w tych eliminacjach z Grecją 6:0, a na koniec ulegliśmy Norwegii 0:1. To właśnie Norweżki awansowały na finały ME U19.

W turnieju finałowym mistrzostw Europy U19, który odbędzie się w dniach 18-30 lipca w Szwajcarii, oprócz drużyny gospodyń i wspomnianej Norwegii zagrają także Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia, Dania i Włochy. Polska ostatni i jak dotychczas jedyny raz grała w finale ME U19 w 2007 roku za kadencji selekcjonera Roberta Góralczyka. Od tego czasu turniej elite round jest dla nas szczytem możliwości.

Następne mecze o stawkę reprezentacja Polski U19 rozegra jesienią. Wówczas to odmłodzona kadra dziewiętnastek zagra w turnieju eliminacyjnym pierwszej rundy el. ME, który odbędzie się w Holandii.

I mecz
Polska - Islandia 0:1
Einarsdóttir 19

Polska: Piątek - Woś, Olszewska, Grec, Eckerle (62 Turkiewicz), Parczewska, Zbyrad (46 Kopińska), Ratajczyk, Zawistowska, Gąsieniec, Karczewska

II mecz
Polska - Grecja 6:0
Gąsieniec x2, Turkiewicz, Zawadzka, Olszewska, Parczewska

Polska: Piątek - Woś, Olszewska, Zawadzka, Turkiewicz, Parczewska, Ratajczyk (46 Matrek), Zając (76 Kuciewicz), Zawistowska (63 Stasiak), Gąsieniec, Kopińska

III mecz
Polska - Norwegia 0:1
Saug

Polska: Piątek - Zawadzka, Woś, Grec, Eckerle, Olszewska, Ratajczyk (79 Materek), Parczewska, Gąsieniec (88 Turkiewicz), Zawistowska (90 Osińska), Karczewska

elite round

1 
Norwegia
3
9
8-1
2Islandia3
6
3-2
3Polska3
3
6-2
4Grecja
3
01-13
kolejno: miejsce w tabeli, nazwa drużyny, ilość rozegranych meczów, zdobyte punkty; bramki strzelone i stracone


reprezentacja Polski U19
1. Oliwia Woś (Arminia Bielefeld)
2. Dominika Gąsieniec (AZS PSW Biała Podlaska)
3. Wiktoria Kuciewicz (AZS PSW Biała Podlaska)
4. Marcjanna Zawadzka (AZS PWSZ Wałbrzych)
5. Joanna Olszewska (AZS Wrocław)                 
6. Anita Turkiewicz (AZS Wrocław)
7. Jagoda Sapor (AZS Wrocław)
8. Maria Zbyrad (AZS Wrocław)
9. Małgorzata Grec (AZS Wrocław)
10. Alicja Materek (GKS Górnik Łęczna)
11. Weronika Zawistowska (GKS Górnik Łęczna)
12. Natalia Piątek (KKP Stomilanki Olsztyn)
13. Aleksandra Stasiak (KKPK Medyk Konin)
14. Anna Zając (KKPK Medyk Konin)
15. Roksana Ratajczyk (MKS Olimpia Szczecin)
16. Nicole Eckerle (S.C. Freiburg)
17. Maja Osińska (UKS SMS Łódź)
18. Kasandra Parczewska (UKS SMS Łódź)
19. Nikola Karczewska (UKS SMS Łódź)
20. Dominika Kopińska (Unifreeze Górzno)