Dziewiętnastka dziewiętnastek

To będą XIX Mistrzostwa Polski U19. Kto dotychczas grał i zdobywał medale? Dotychczasowa historia mistrzostw.


Klubowe Mistrzostwa Polski Juniorek Starszych U19 po rozgrywkach Ekstraligi i Pucharze Polski są trzecim najważniejszym trofeum w polskiej piłce nożnej kobiet biorąc pod uwagę tylko rozgrywki na trawie. W tym roku turniej finałowy U19 odbędzie się w dniach 24-30 czerwca w Szczecinie i tradycyjnie weźmie w nim udział 8 zespołów. Będą to Bielawianka Bielawa, Respekt Myślenice, UKS SMS Łódź, Olimpia Szczecin, Medyk Konin, Sztorm AWFiS Gdańsk, AZS PSW Biała Podlaska oraz Stomil Olsztyn. Dla Olsztyna i Bielawy będzie to debiut w turnieju finałowym.

Historia rywalizacji juniorek w tej kategorii wiekowej sięga 2000 roku. Początkowo grano w roczniku do lat osiemnastu, a cztery lata później rozgrywki przekształcono z dedykacją dla roczników do lat dziewiętnastu. Jak łatwo się domyślić przez dotychczasowe osiemnaście lat turniej finałowy kilkakrotnie zmieniał swój system rozgrywek.

Obecnie gra w finale toczy się w dwóch równorzędnych grupach, z których mistrzowie po trzech meczach kwalifikują się do finału, a wicemistrzowie grają o brąz. Taki schemat jest od 2015 roku. Wcześniej były lata, w których przepisywano jeden wynik meczu z turnieju półfinałowego a w turnieju finałowym grano także półfinały i mecze o pozostałe miejsca 5 i 7. Jeszcze wcześniej turniej finałowy był bez meczu finałowego, bo mistrza wyłaniała grupowa rywalizacja. Koncepcji było wiele.

W każdej z dotychczasowych edycji mistrzostw U19 brał udział tylko jeden klub. Był to Medyk Konin. Na osiemnaście wcześniejszych startów we finałach Medyczki zdobyły aż 17 medali, z czego 12 z nich to złote krążki. W latach 2003 - 2010 piłkarki z Wielkopolski osiem razy z rzędu zostawały mistrzyniami.

Biorąc pod uwagę obecny skład Ekstraligi to kluby z najwyższego szczebla piłkarstwa kobiecego w Polsce z dość małą starannością przykładają wagę do rywalizacji juniorek starszych. W tej edycji gra jedynie 6 z 12 klubów Ekstraligi. Czwórka z nich zakwalifikowała się do turnieju finałowego. Szczególnie blado wypada Górnik Łęczna, który od 2012 roku każdy sezon kończy podium ligi, a jeszcze nigdy nie grał w Mistrzostwach U19.

Polski Związek Piłki Nożnej od roku przyznaje nagrody finansowe medalistom mistrzostw. Mistrz kraju U19 otrzyma 25 tysięcy złotych, wicemistrz - 15 tysięcy, natomiast brązowy medalista - 10 tysięcy. To sporo. Dla porównania - zespół z 3. miejsca w MP U19 otrzymuje tylko o 5 tysięcy złotych mniej niż zespół z tego samego miejsca w Ekstralidze. Juniorki w swoich rozgrywkach grają czasowo 20% tego ile trwa sezon w Ekstralidze.

Celem mistrzostw Polski juniorek oprócz zwycięstwa jest popularyzacja i upowszechnianie piłki nożnej kobiet oraz podwyższenie poziomu wyszkolenia zawodniczek.

Dotychczasowi uczestnicy turnieju finałowego MP U19
 klub        
       Złoto
Srebro
Brąz
Suma medali
Ilość turniejów
 Medyk Konin 12 2 3 17 18
 AZS Wrocław 3 5 4 12 16
 Stilon Gorzów Wielkopolski   3 1 4 13
 Gol Częstochowa     1 1 8
 Rolnik Głogówek     2 2 7
 Dargfil Tomaszów Mazowiecki 1 1 2 4 6
 Czarni Sosnowiec 2     2 5
 Checz Gdynia   1   1 5
 Zamłynie Radom         5
 Praga Warszawa         5
 Sztorm AWFiS Gdańsk   1 1 2 4
 Sportowa Czwórka Radom   1   1 4
 TKP Toruń   1   1 4
 Pogoń Women Szczecin   1   1 4
 KKP Bydgoszcz         4
 Sokół Kolbuszowa Dolna         4
 AZS PSW Biała Podlaska   1   1 3
 UKS SMS Łódź     1 1 2
 Unia Opole     1 1 2
 Unifreeze Górzno         2
 Wanda Kraków         2
 Olimpia Szczecin         2
 UKS Victoria SP2 Sianów         2
 Zagłębie Lubin   1   1 1
 1. FC AZS AWF Katowice     1 1 1
 Unia Racibórz     1 1 1
 AZS UJ Kraków         1
 KS Michałowo         1
 Medyk II Konin         1
 Bronowianka Kraków         1
 LUKS Ziemia Lubińska         1
 Tęcza Kietrz         1
 AZS PWSZ Wałbrzych         1
 Tarnovia Tarnów         1
 Respekt Myślenice         1
 UKS Gimnazjum Istebna         1