Masakra w rankingu FIFA

Tak źle jeszcze nie było. Reprezentacja Polski spadła na 36. miejsce w rankingu FIFA. Jesteśmy najniżej w historii.


Reprezentacja Polski kobiet zajmuje 36. miejsce w najnowszym rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej. W porównaniu z ostatnim rankingiem z marca Polki spadły aż o pięć pozycji. To druzgoczący wynik. Miały na niego wpływ ostatnie dwie porażki ze Szkocją i remis z Albanią. Spośród pierwszej 50-tki światowego rankingu Polska zaliczyła największy spadek notowań.

Zajęcie lokaty nr 36 to najgorszy wynik Polski w historii żeńskiego rankingu FIFA, który jest prowadzony w tej formie od 2003 roku. Dotychczas naszym najlepszym miejscem była 27. pozycja - a najgorszym 35. miejsce. Dwa lata temu, gdy selekcjoner kadry Miłosz Stępiński obejmował narodowy zespół byliśmy na 31. miejscu. Ogólnie rzecz biorąc Polska zazwyczaj balansowała na rankingowych miejscach pomiędzy 30-33.

Tak dramatyczny spadek reprezentacji Polski niestety odzwierciedla sytuacje, jakie w pierwszym półroczu tego roku towarzyszyły kadrze selekcjonera Stępińskiego czyli m.in. brak zaplanowania zgrupowania na styczeń, następnie udział w mało prestiżowym turnieju w Turcji, niezgłoszenie części piłkarek na mecz z Albanią i rozczarowujący remis 1:1 oraz najpierw spóźniony lot do Szkocji, a w kolejnym meczu prowadzenie ze Szkocją 2:0, które skończyło się porażką 2:3.

Ranking FIFA kobiet w przeciwieństwie do piłki męskiej o wiele bardziej odzwierciedla poziom poszczególnych reprezentacji. Liderem rankingu są Amerykanki. Dalej są Niemcy, Francja, Anglia, Kanada, Japonia, Brazylia, Australia, Holandia i najlepszą dziesiątkę zamyka Korea Północna. Nasz najbliższy rywal Białoruś zajmuje 52. miejsce, a kolejny - Szwajcaria jest osiemnasta.

PEŁNE ZESTAWIENIE