Po Łodzi do Sosnowca

Reprezentantka seniorskiej kadry narodowej Martyna Wiankowska przechodzi do Czarnych Sosnowiec.


Jak pozyskiwać to reprezentantki Polski? Mając miejsce na podium Ekstraligi trzeba dokonywać najlepszych transferów w lidze. Czarni Sosnowiec rok temu wygrali wyścig zbrojeń na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce dzięki czemu ostatni sezon zakończyli z tytułem wicemistrzyń Polski, grając do tego w finale Pucharu Polski. W tym okienku transferowym Czarni nie opuszczają sobie poprzeczki. Chcą jeszcze podnieść swój poziom, a transfery zawodniczek znanych, ogranych i reprezentantek kraju mają w tym pomóc.

W nowym sezonie w barwach zespołu z Sosnowca ma grać Martyna Wiankowska. 22-letnia zawodniczka to aktualna reprezentantka Polski. W seniorskiej kadrze zadebiutowała w 2015 roku, a pierwsze powołanie otrzymała jeszcze we wcześniejszym roku kalendarzowym. Jak dotychczas wystąpiła już 32 razy w kadrze "A" i strzeliła dla niej trzy gole. W ostatnim meczu Polek ze Szkotkami grała całe 90-minut. O ile w lidze gra jako zawodniczka ofensywnie usposobiona, to w reprezentacji ustawiana jest głównie w defensywie. Jako juniorka wcześniej grała także w kadrze narodowej U19.

Martyna Wiankowska pochodzi z gminy Chąśno położonej nieopodal w połowie drogi pomiędzy Łodzią a Warszawą. Jej pierwszym klubem była Olimpia Chąśno gdzie trenowała razem z chłopkami. W 2011 roku zadebiutowała w naszej rodzimej piłce nożnej kobiet z klubem Pelikan Łowicz. Z tym klubem wywalczyła kolejne awanse do II, a następnie do I ligi. Latem 2014 roku przeniosła się do pierwszoligowego wówczas UKS SMS Łódź. Po dwóch latach razem z SMS weszła do Ekstraligi. Tym samym Wiankowska jako piłkarka grała w każdej lidze uzyskując ze swoimi zespołami wszystkie awanse od III ligi aż po Ekstraligową elitę.

Łącznie w Łodzi spędziła cztery sezony, a przez dwa ostatnie grała na poziomie Ekstraligi. Była królową strzelczyń I ligi kobiet w 2016 roku, następnie w 2017 roku została najskuteczniejszą debiutantką Ekstraligi. Na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce jak do tej pory rozegrała 52 mecze i strzeliła 26 goli.