Dwadzieścia lat Zamłynia

"Kiedy wraz z bratem tworzyliśmy drużynę dziewcząt, wiele osób tylko się uśmiechało, z politowaniem kiwając głowami"


Odbyła się uroczysta gala na której Klub Sportowy Zamłynie ZA Kombud S.A Radom świętował 20-lecie swojej sportowej działalności. Piłkarki Zamłynia obecnie grają na poziomie III liga kobiet, gr. mazowiecka ale w latach swojej świetności ich zespół występował w Ekstralidze czyli na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce oraz zdobywał medale młodzieżowych Mistrzostw Polski. Klub wychował ponad dwadzieścia reprezentantek Polski.

Klub Zamłynie Radom założony został w 1998 roku jako Uczniowski Klub Sportowy. Działały w nim początkowo sekcje: łucznictwa, badmintona, koszykówki, siatkówki oraz zapasów. Trzy lata później, kiedy prezesem został Zygmunt Pluta zrealizował on swój pomysł na stworzenie żeńskiej drużyny. To właśnie Zygmunt Pluta i Andrzej Pluta, dziś już starsi Panowie którzy na gali wystąpili w eleganckich muchach są twarzami kobiecego Zamłynia. Założyli drużynę, trenowali ją, prezesowali. - Kiedy wraz z bratem tworzyliśmy drużynę dziewcząt, wiele osób tylko się uśmiechało, z politowaniem kiwając głowami - opowiadał prezes Zygmunt Pluta kilkanaście lat temu na łamach Gazety Wyborczej.

W żeńskich rozgrywkach ligowych radomski klub gra od 2001 roku. Przez dwa sezony w latach 2002 - 2004 zespół grał nawet w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub przez wiele lat występował także na zapleczu Ekstraligi - np. nieprzerwanie w latach 2005 - 2012. Z Zamłynia wychodzi się kilka byłych i obecnych reprezentantek Polski „A”. W tym gronie są m.in. Anna Sznyrowska, Weronika Aszkiełowicz czy choćby Anna Rędzia. W 2015 roku po wycofaniu się z I ligi Zamłynie przez rok nie grało w żadnych seniorskich rozgrywkach, a następnie po sezonie przerwy zaczęło występować w III lidze gdzie dziś jest jednym z czołowych zespołów.

Na uroczystej podsumowującej całą 20-letnią działalność klubu najwięcej uwagi poświecono piłce nożnej kobiet ponieważ, mimo iż Zamłynie miało dużo sekcji sportowych w innych dyscyplinach to właśnie piłkarki były wizytówką klubu. Wręczano odznaczenia przyznane przez Polski Związek Piłki Nożnej, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej i Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Obecny był prezes Mazowieckiego ZPN czy choćby prezydent miasta Radomia. Obecni byli także przedstawiciele drugiego kobiecego klubu w mieście - I-ligowej Sportowej Czwórki Radom.

W ramach wyróżnienia najlepszych sportowców, którzy w czasie dwudziestu lat wychowali się w Radomiu została wyróżniona "Złota Dziesiątka Zamłynia". Połowę miejsc w tym gronie zajęły piłkarki, byłe reprezentantki Polski: Izabela Godzińska, Anna Sznyrowska, Beata Janicka, Weronika Aszkiełowicz i Anna Ciupińska. Na gali podkreślano, że nadal chcą w radomskim Zamłyniu szkolić piłkarki. To właśnie taka dewiza przyświecała zasadom działalności żeńskiej drużny piłkarskiej w klubie przez wszystkie dotychczasowe lata jej funkcjonowania. Trzeba podkreślić, że 17-letni staż klubu w kobiecej piłce nożnej to niezwykle dobry wynik.