Jagielloński obronił złoto (foto)

Zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet. Triumf UJ Kraków. Medale Poznania i Wałbrzycha.

Akademickie Mistrzostwa Polski w futsalu to największe halowe wydarzenie w żeńskiej piłce nożnej. Ogólnopolska rywalizacja studentek po raz pierwszy odbyła się w 2008 roku jako Turniej o Puchar Zarządu Głównego AZS. Po trzech latach impreza ciesząca się coraz to większym zainteresowaniem przekształciła się w AMP.

Drużyny, aby zakwalifikować się do finału rozgrywanego w Opolu musiały przejść przez eliminacje. Turnieje półfinałowe odbyły się w Poznaniu - dla uczelni z północnej części kraju oraz w Krakowie - dla uczelni z południowej części Polski. W obu turniejach wystąpiło łącznie 37 uczelni z czego 15 mogło wywalczyć awans do turnieju finałowego.

--> Po AMP w Poznaniu (foto)
--> Po AMP w Krakowie (foto)

Awans uzyskało 15 drużyn, a Politechnika Opolska ma zapewnione miejsce w gronie finalistów jako gospodarz. Z półfinału "A" w Poznaniu awansowało osiem drużyn, a z półfinału "B" w Krakowie awans uzyskało siedem drużyn. To podział według klucza z równym uwzględnieniem całkowitej liczby uczestników obu półfinałów. Ogólnie w turnieju finałowy AMP powinno zagrać 16 zespołów ale AWF Poznań wycofał się z uczestnictwa w finałach.

Turniej finałowy wygrał grający na co dzień w Ekstralidze - na trawie i w hali - zespół UJ Kraków. W finale Jagiellonki pokonały UAM Poznań. Mecz był wyrównany i zacięty. Po regulaminowym czasie gry był remis, w dogrywce to Poznań wyszedł na prowadzenie, a na 15 sekund przed końcem dogrywki Jagiellonki doprowadziły do serii rzutów karnych, które finalnie wygrały utrzymując jednocześnie złoty medal z ubiegłego roku.

Najwięcej bramek w turnieju strzeliła Dominika Dereń z PWSZ Wałbrzych. Za najlepszą golkiperkę turnieju finałowego ponownie uznana została Karolina Klabis z UJ, natomiast tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw otrzymała Alicja Busza z UAM Poznań. Ponadto do najlepszej "5" turnieju wybrana została Patrycja Michalczyk ze Szczecina i Anna Zapała z mistrzowskiego zespołu.