Podsumowanie MMP 2018/19

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu zakończone. Prawie 60 klubów. Wierzbowianka, Rekord i Praga w złocie.

Na początku marca rozegrany został ostatni turniej z cyklu Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w futsalu kobiet, których organizatorem był Polski Związek Piłki Nożnej. Od grudnia do marca odbyły się trzy turnieje mistrzowskie w kategoriach wiekowych U-14, U-16 i U-18. Każdy z finałów został poprzedzonych strefowymi eliminacjami. Eliminacje do U14 pierwszy raz toczyły się nawet w dwuetapowym systemie.

Jako pierwszy rozegrany został turniej MMP U-18 organizowany przez klub Gwiazda Toruń. Mistrzem Polski w tej kategorii wiekowej został Rekord Bielsko-Biała. Medale wywalczyły również zespoły Tarnovia Tarnów i Stomilanki Olsztyn. Nagrody indywidualne: Aleksandra Kaim (najlepsza zawodniczka), Alicja Brzowska (najlepsza bramkarka), Julia Szostak (królowa strzelczyń).

Drugi turniej, tym razem dla zawodniczek w wieku U-16 został zorganizowany w Białymstoku. Mistrzowski tytuł obroniła Praga Warszawa wyprzedzając na podium Ząbkovię Ząbki i UKS Trójkę Staszkówka Jelna. Nagrody indywidualne: Monika Boguszewska (najlepsza zawodniczka), Natalia Betlińska (najlepsza bramkarka), Pauliną Tomasiak (królowa strzelczyń).

Ostatni turniej odbył się w Warszawie i był przeznaczonych dla zawodniczek U-14. Zakończył się on zwycięstwem klubu Wierzbowianka Wierzbno z Małopolski. Miejsca na podium zajęły kluby Pogoń Tczew i UKS SMS Łódź. Nagrody indywidualne: Karolina Grec (najlepsza zawodniczka i królowa strzelczyń), Nikola Kankowska (najlepsza bramkarka).

Jedynym klubem, które zagrał we wszystkich trzech turniejach finałowych był TS ROW Rybnik. Licząc natomiast razem z eliminacjami to we wszystkich trzech turniejach wiekowych U-14, U-16 i U-18 swoje zespoły młodzieżowe wystawiło łącznie 14 klubów. Kolejny raz z rzędu bolączkom było wycofywanie się klubów z gry w turniejach eliminacyjnych. Być może zgłoszenia do eliminacji są przyjmowane przez PZPN zbyt wcześnie?

Tegoroczna edycja MMP 2018/2019 przyciągnęła największą ilość uczestników od 2013 roku, kiedy to Komisja ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN po raz pierwszy zorganizowała mistrzostwa w trzech kategoriach i w obecnej formule. Co roku rozgrywki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym sezonie zainteresowanie wzrosło o 9% względem poprzedniego roku. Wszystkie turnieje finałowe można było oglądać na żywo w internecie.