Osiemnastka Gawrońskiej

Swoje 40. urodziny obchodzi dziś Anna Gawrońska. Ikona Medyka Konin. Gra w Ekstralidze od osiemnastu sezonów!


Od dobrych paru lat jest najstarszą piłkarką grającą w Ekstralidze kobiet. Mimo że gra na pozycji, na której trzeba się "nabiegać" to wciąż daje radę. Napastniczka Anna Gawrońska dziś obchodzi swoje 40-urodziny. Na świat przyszła 24 marca 1979 roku. Pochodzi z Gostynia. To ikoniczna postać Medyka Konin i całej kobiecej Ekstraligi. Liga się zmienia, kluby powstają i upadają, a Gawrońska wciąż dla Medyka strzela gole...

Swoją przygodę z piłką nożną Gawrońska zaczęła bardzo późno, bo dopiero na studiach. Jesienią 2000 roku trafiła na trening nieistniejącej już dziś Warty Poznań, która chwilę później przekształciła się w Atenę Poznań. Parę miesięcy później latem 2001 roku zadebiutowała na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. W Ekstralidze kobiet gra nieprzerwanie od sezonu 2001/2002. To już osiemnaście lat! Jak sama wielokrotnie podkreślała chce grać tak długo na ile zdrowie jej pozwoli, a trzeba podkreślić, iż przez całą jej karierę wszelkie poważne kontuzje szczęśliwie ją omijały.

Gawrońska to obecnie najbardziej doświadczona w Ekstralidze piłkarka. W 2004 roku stanęła przed wyborem zmiany klubu. Miała do wyboru mistrzowski wówczas AZS Wrocław bądź Medyka Konin. Zdecydowała się pozostać w Wielkopolsce. Od piętnastu lat jest w klubie Medyk Konin tak zwanym człowiekiem orkiestrą. Kiedyś miała propozycje gry w klubach zagranicznych (Niemcy, Szwecja, Hiszpania) ale zawsze była wierna Medykowi i tak już zapewne zostanie do końca.

Jako kapitan czterokrotnie zdobyła ze swoim zespołem Mistrzostwo Polski w latach 2014-2017. Były to złote lata Medyka. Z konińskim zespołem dziesięciokrotnie grała także w finale Pucharu Polski z czego ośmiokrotnie Medyk kończył ten mecz z trofeum. Ilości bramek, które strzeliła w Ekstralidze trudno jest zliczyć. Przez osiemnaście lat gry w elicie było ich ponad 250. Każdy sezon gry w Medyku kończyła na podium Ekstraligi. Z kolei w reprezentacji Polski od 2002 do 2017 roku wystąpiła 77 razy.

Oprócz gry od kilku lat Anna Gawrońska szkoli także młode piłkarki. Posiada licencję trenerską UEFA A. W latach 2014-2016 była selekcjonerem najmłodszej reprezentacji Polski U15. Aktualnie prowadzi kadrę Wielkopolski U16 oraz ma funkcję w swoim Medyku Konin gdzie również szkoli młodzież oraz pomaga trenerowi Romanowi Jaszczakowi przy pierwszym zespole.