Turystka z Ekstraligi

Taki tytuł można nadać piłkarce, która w dwa lat grała w czterech klubach Ekstraligi. Co pół roku inna drużyna.


Bardzo możliwe, że - choć można się mylić - jest to rekord w 40-letniej historii Ekstraligi kobiet. Alona Kovtun, piłkarka z Ukrainy grająca obecnie w walczącym o utrzymanie w elicie Mitechu Żywiec w ciągu dwóch ostatnich lata czterokrotnie zmieniała drużyny, w których grała na szczeblu Ekstraligi kobiet. Historia 27-letniej zawodniczki jest dość barwna.

Defensywnie usposobiona zawodniczka na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce zadebiutowała wraz z nadejściem wiosny 2017 roku. Wówczas przyjechała z Ukrainy i dostała angaż w UKS SMS Łódź. W łódzkim klubie grała przez cały rok kalendarzowy. Była podstawową zawodniczką. Zimą opuściła Łódź.

Wiosną 2018 przez pół roku była związana z klubem Olimpia Szczecin, ale grała tam tylko jedną rundę. Po sezonie przeszła testy i dostała angaż w klubie Medyk Konin. Z kolei w ostatnim zimowym okienku transferowym została wypożyczona na pół roku z Konina do klubu Mitech Żywiec gdzie teraz gra. Tym samym jej nazwisko pojawiało się w każdym z czterech ostatnich "okienek" transferowych. Zimą zanim trafiła do Żywca była jeszcze przymierzana do GKS Katowice.

- wiosna 2019 - Mitech Żywiec (wypożyczenie)
- jesień 2018 - Medyk Konin
- wiosna 2018 - Olimpia Szczecin
- jesień i wiosna 2017 - UKS SMS Łódź


Z uwagi, że Kovtun jest z Ukrainy, a jej kraj nie jest w Unii Europejskiej to piłkarka w konińskim Medyku nie miała dużych szans na granie w Ekstralidze, ponieważ w Koninie jest parę Amerykanek a zgodnie z przepisami PZPN jednocześnie na boisku w barwach jednej drużyny Ekstraligi mogą przebywać tylko dwie zawodniczki spoza Unii Europejskiej.

Alona Kovtun pochodzi z obwodu ługańskiego na wschodniej Ukrainie. Uczestniczyła w ostatnim zgrupowaniu reprezentacji Ukrainy. Przygodę z piłką rozpoczynała w Zarya Spartak Ługańsk. Grała także w Donchance Donieck i występowała w Zhilstroy-1 Charków. Z tym ostatnim klubem zdobyła Mistrzostwo Ukrainy.