Kalmus z debiutem w elicie

Ostatnio w Ekstralidze zadebiutowała Patrycja Kalmus. - Granie to przyjemność - mówi zawodniczka Olimpii Szczecin.


Podczas rozegranej ostatnio 18. kolejki Ekstraligi kobiet do grona zawodniczek grających w Ekstralidze kobiet dołączyła Patrycja Kalmus. Dla niespełna osiemnastoletniej piłkarki Olimpii Szczecin był to debiut na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce. Skrzydłowa szczecińskiego klubu zaliczyła swój debiut wchodząc na ostatnie dziesięć minut rozgrywanego w Szczecinie meczu z wicemistrzem Polski - Czarnymi Sosnowiec (2:6).

- Jeszcze parę miesięcy temu nie spodziewałam się, że będę miała przyjemność trenować i grać w Ekstralidze - przyznaje debiutantka z MKS Olimpia Szczecin. - Od niedawna trenuję z naszym pierwszym zespołem. Wcześniej grałam przede wszystkim w młodzieżowych zespołach Olimpii występujących na szczeblu międzywojewódzkiej II ligi bądź wojewódzkiej III ligi kobiet - opowiada Patrycja i dodaje: choć nie odliczałam dni do swojego debiutu na najwyższym poziomie to możliwość występu w Ekstralidze niezmiernie mnie ucieszyła.

Jak rozpoczęła się przygoda z piłką zawodniczki, która ostatnio zadebiutowała w Ekstralidze? - Moje pierwsze podejścia do kopania piłki były w drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Wówczas z chłopakami biegałam na przerwach za piłką. Nie spodziewałam się wtedy, że będę miała kiedyś przyjemność grać i trenować na takim poziomie jak teraz - wspomina z uśmiechem. Jej zainteresowanie piłką nożną dostrzegli jej nauczyciele, którzy zaczęli ją namawiać do rozwijania swoich sportowych pasji w klubie piłkarskim.

Jej pierwszym klubem była Olimpia Szczecin w której gra również i dziś, ale w międzyczasie miała także epizody w innych klubach z regionu. - Grałam także w nieistniejącym już zespole Vielgovia Szczecin oraz byłam także związana z Błękitnymi Stargard. Po rozpadzie Błękitnych w 2017 roku postanawiałam wrócić do Olimpii. Chciałam się dalej rozwijać. W Olimpii mam do tego doskonałe warunki. To był mój najlepszy wybór i jak na razie nie zamierzam z tego rezygnować - mówi Kalmus.

Olimpia Szczecin po rozegraniu 18 z 27 kolejek zajmuje aktualnie 9-miejsce w dwunastozespołowej Ekstralidze. Na początku kwietnia rundę rewanżową na poziomie międzywojewódzkiej II ligi kobiet rozpoczną także rezerwy szczecińskiego klubu. To właśnie w tych dwóch zespołach będzie wiosną grała Patrycja Kalmus. Ponadto, razem ze swoimi rówieśniczkami będzie również rywalizowała w klubowych Mistrzostwach Polski Juniorek Starszych U19.