Więcej na Pomorzu Zachodnim

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w województwie zachodniopomorskim przybędą dwa nowe kluby dla dziewczyn.


Z pięciu do siedmiu zespołów zwiększy się skład zespołów grających w nowym sezonie w rozgrywkach III liga kobiet, gr. zachodniopomorska. Liga rozpocznie się w weekend 24/25 sierpnia i będzie rozgrywana systemem szkockim, czyli w formie czterech rund. Łącznie w sezonie do rozegrania będzie 28 kolejek, a poszczególne zespoły - o ile nie będzie walkowerów - będą miał do rozegrania po 24 mecze, a więc dość sporo.

Nowym zespołami w lidze są LFA Szczecin oraz Sparta Gryfice. Powstanie Ladies Football Academy sprawi, że w stolicy województwa Olimpia Szczecin nie będzie już jednym kobiecym klubem w mieście. W barwach tego zespołu ujrzymy, zarówno młode zawodniczki, jak i byłe piłkarki szczecińskiej Olimpii. LFA Szczecin to klub wyłącznie żeński. Z kolei Sparta to żeńska drużyna piłkarska w dotychczas tylko męskim klubie z Gryfic.

Zwiększenie ilości żeńskich klubów na Pomorzu Zachodnim to niby dobra informacja, jednak nie do końca. Siedem zespołów, które mają przystąpić do rywalizacji w nadchodzącym sezonie to tyle samo ile grało w tej lidze dwa lata temu i o trzy mniej niż jeszcze trzy sezony temu. Cieszy natomiast fakt, że w tym roku nie upadł żaden z kobiecych klubów oraz to, że w końcu powstały kolejne nowe kluby (ostatnim nowo powstałym był Hetman Recz, który jesienią 2017 zadebiutował w III lidze).

Spośród wszystkich klubów grających na poziomie wojewódzkiej III ligi najbardziej znanym i utytułowanym jest istniejąca od ponad dwudziestu lat Victoria Sianów z okręgu koszalińskiego. W tym roku spadła ona z II ligi. To zresztą klub, który był pionierem kobiecej piłki w okręgu koszalińskim. Wszystkie inne zespoły w lidze dotychczas grały tylko na poziomie trzeciej ligi.

skład III liga kobiet, gr. zachodniopomorska 2019/2020
UKS Victoria SP2 Sianów (spadek z II ligi)
Fala Międzyzdroje
Olimpia III Szczecin
Hetman Recz
Energetyk Junior Gryfino
Sparta Gryfice (nowy klub)
LFA Szczecin (nowy klub)

wszystkie kluby z woj. zachodniopomorskiego prowadzą ciągły nabór do swoich drużyn