Nowa bramkarka mistrzyń

Dotychczas była związana tylko z klubami z okręgu łódzkiego. Teraz będzie bramkarką Górnika Łęczna.


Jeśli chodzi o bramkarki to jest to najciekawszy transfer tego lata na tej pozycji. Danuta Paturaj przeszła z UKS SMS Łódź do mistrzowskiego Górnika Łęczna. Dla 29-letniej bramkarki to dość szczególny transfer nie tylko ze względu na przejście do najlepszej drużyny kobiecej Ekstraligi, ale także z uwagi na fakt, iż będzie to de facto jej pierwsza piłkarska przeprowadzka, bo wcześniej przez całą swoją piłkarską karierę była związana z klubami ze swojego regionu.

Paturaj przez ostatnie siedem lat była związana z UKS SMS Łódź. Z tym klubem przeszła drogę od drugiej ligi aż po 5. miejsce w Ekstralidze kobiet, które wspólnie z łódzkim klubem zajmowała w trzech ostatnich sezonach gry w piłkarskiej elicie. Z kolei jeszcze wcześnie grała także w nieistniejącym już zespole Przyjaźń Piotrków Trybunalski oraz w LUMKS Tuszyn gdzie stawiała swoje pierwsze piłkarskie kroki. Na szczeblu Ekstraligi rozegrała jak dotychczas 53 mecze.

Nowa golkiperka Górnika ma zastąpić Klaudię Kowalską, która w zeszłym sezonie była podstawową bramkarką mistrzyń Polski, lecz po ostatnim sezonie postanowiła zakończyć swoją piłkarską karierę. O miejsce nr "1" w bramce klubu z Lubelszczyzny nowa golkiperka będzie rywalizować z 25-letnią Anną Palińską, która w minionym sezonie zmagała się z kontuzją. Paturaj w ostatnich latach dała się zapamiętać jako jedna z najwyższych bramkarek w Ekstralidze.

Jej transfer można określić mianem: transfer mimo lat, bo jednak zawodniczki zbliżające się do trzydziestki zazwyczaj myślą już o stabilizacji życiowej bądź powoli o zakończeniu kariery. W jej przypadku mamy natomiast przejście do znacznie lepszego pod względem sportowym klubu i gry o jej pierwsze w karierze medale. Górnik sezon rozpocznie od gry w fazie eliminacyjnej Lig Mistrzyń, a później będzie walczył o swoje trzecie z rzędu mistrzostwo Polski.

Razem z Paturaj z UKS SMS Łódź do Górnika przenosiła się w tym okienku transferowym również 20-letnia napastniczka Nikola Karczewska. Mistrzynie Ekstraligi z dwóch ostatnich lat pozyskały teraz także dwie byłe łodzianki - Maję Osińską, która ostatnio grała na wypożyczeniu z Łodzi w Czarnych Sosnowiec oraz Ukrainkę Alonę Kovtun, która swego czasu też grała w SMS.