Górnik jedzie na Ligę Mistrzyń

Trzeba trzymać kciuki za polską piłkę. Górnik Łęczna rozpoczyna w Holandii turniej grupowy Ligi Mistrzyń.


To będzie drugi występ mistrza Polski z Łęcznej w rozgrywkach UEFA Women's Champions League. W dniach 7-13 sierpnia Górnik Łęczna będzie brał udział w rozgrywanym w Holandii turnieju eliminacyjnym Ligi Mistrzyń. Najlepszy polski zespół z 2019 i 2018 roku podczas turnieju w Holandii rozegra trzy mecze. Tylko wygranie grupy zapewni Górnikowi awans do elitarnej fazy pucharowej Ligi Mistrzyń.

Pierwszym rywalem Górnika będzie Beşiktaş JK, mistrz Turcji. Trzy dni później Górniczki zmierzą się z Alaszkert Erewan z Armeii. Oba zespoły są debiutantami na europejskiej arenie. W ostatniej serii gier mistrzynie Polski zmierzą się z FC Twente - mistrzem Holandii. To właśnie gospodynie turnieju są faworytkami do wygrania grupy eliminacyjnej. Dwa i trzy lata temu dochodziły one do 1/8 finału LM, ale... rok temu wcale w niej nie grały. Choć Holenderki są w reprezentacyjnej piłce mistrzyniami Europy to ich liga do europejskiej czołówki wcale nie należy.

Rok temu klub z Lubelszczyzny zakończył swój udział w europejskich bojach właśnie na turnieju eliminacyjnym, który odbywał się wówczas w Szkocji. Również i w tym roku Łęczna nie jest faworytem do zakwalifikowania się do dalszego etapu. Jeśli Górnik znów odpadnie w eliminacjach to powstanie negatywny wizerunek naszej obecnej Ekstraligi pokazujący słabość jej mistrza, bo w końcu za "kadencji" Medyka Konin jako mistrza zawsze docierał on do 1/16 finału UWCL, podobnie zresztą jak Unia Racibórz. W Holandii będzie sukces albo cisza i rozłożone ręce.

W przypadku awansu mistrza Polski do 1/16 Ligi Mistrzyń to ten etap rozgrywek odbędzie się we wrześniu. Na tym etapie do gry dołączą najlepsze europejskie zespoły, które nie musiały grać w fazie eliminacyjnej. To m.in. Lyon, PSG, Wolfsburg, Juventus czy Arsenal. Od 1/16 do 1/2 finału starcia odbywają się systemem mecz i rewanż. Czy Liga Mistrzyń zawita po raz pierwszy na stadion w Łęcznej? Najprawdopodobniej zadecyduje o tym starcie mistrza Polski z mistrzem Holandii.

mecze Górnika Łęczna
- Beşiktaş JK (7 sierpnia, godz. 18:30)
- Alaszkert Erewan (10 sierpnia, godz. 18:00)
- FC Twente (13 sierpnia, godz. 18:30)

Wszystkie mecze odbędą się w mieście Enschede przy granicy z Niemcami.