Czwarty sezon SMS

To będzie czwarty sezon UKS SMS Łódź w Ekstralidze. Uda im się osiągnąć wyższe miejsce niż piąte?


Od początku swoich gier w Ekstralidze kobiet UKS SMS Łódź dał się poznać jako solidny ekstraligowicz. Nic w tym temacie się nie zmienia. Każdy z trzech dotychczasowych sezonów piłkarki z Łodzi kończyły na dobrym 5. miejscu w piłkarskiej elicie. Pokazuje to, że SMS jest niezwykle stabilnym klubem, jeśli chodzi o jego zespół seniorski. Mówiąc jednak o SMSie to przede wszystkim trzeba mówić o jego młodzieży. SMS Łódź to bowiem najlepiej rozwinięty klub w polskiej piłce nożnej kobiet, jeśli chodzi o szkolenie młodzieży i osiągane przez nią wyniki.

Szerokie zaplecze młodzieżowe sprawia, że UKS SMS Łódź nie dokonuje wielu transferów na szczeblu Ekstraligi. Regularnie do Ekstraligi wprowadza bowiem swoje zawodniczki, które wcześniej grały w jego zespołach U16, U19 czy choćby w rezerwach na poziomie I ligi kobiet. Z zewnątrz tego lata dołączyły do zespołu tylko cztery zawodniczki. Są to bramkarka Monika Sowalska z Medyka Konin, posiadające australijskie i brytyjskie obywatelstwo Caitlin Jarvie, najlepsza strzelczyni AZS PSW Biała Podlaska - Dominika Gąsieniec oraz Anna Rędzia z AZS PWSZ Wałbrzych, która do Łodzi powróciła po czterech latach.

W przerwie letniej sporo zawodniczek odeszło z drużyny. Nikola Karczewska, Danuta Paturaj i Maja Osińska trafiły wspólnie do mistrzowskiego Górnika Łęczna. Do GKS Katowice przeszły Kasandra Parczewska i Nadja Stanović. Anita Turkiewicz została piłkarką AZS PWSZ Wałbrzych, a Paula Oleksiak trafiła do Olimpii Szczecin. Zofia Giętkowska, która w Ekstralidze zdążyła w Łodzi praktycznie tylko zadebiutować uzupełniła skład KKP Bydgoszcz. Klubu za granicą szuka sobie Yurina Enjo natomiast Kinga Molenda możliwe, że zakończy swoją piłkarską karierę.

Z dotychczasowego składu zespołu aż osiem zawodniczek przeszło tego lata do innych klubów Ekstraligi, a SMS od swoich rywali pozyskał trzy spośród czterech sprowadzonych zawodniczek. Pokazuje to - szczególnie trzy odejścia do najlepszego w lidze Górnika Łęczna - że piłkarki w Łodzi ogrywają się w elicie i stają się w niej jednymi z najlepszych zawodniczek, na które później "ochotę" mają zespoły wyżej notowane w ligowej tabeli.

Trenerem zespołu w dalszym ciągu będzie Marek Chojnacki, który zespół prowadzi od początku 2016 roku. To jedyny w Polsce trener pracujący na co dzień z piłkarkami, który ma najwyższą licencję trenerską UEFA PRO. Nie zmieniła się także kapitan zespołu. W dalszym ciągu będzie nią doświadczona Olha Zubczyk. Dla UKS SMS Łódź zajęcie w tym sezonie miejsca wyższego niż piąte będzie sukcesem. To cel, jaki mają w klubie do realizowania w tej edycji rozgrywek. Czwarte miejsce na czwarty sezon w Ekstralidze jest możliwe.  W tym sezonie pełna nazwa klubu uwzględniająca sponsorów będzie brzmieć: TME GROT SMS Łódź.

skład TME GROT SMS Łódź
jesień 2019

Bramkarki
19. Monika Sowalska (1999)
1. Oliwia Szperkowska (01)
21. Kinga Ptaszek (02)

Obrończynie
3. Magdalena Dragunowicz (99)
4. Katarzyna Konat (96)
11. Daria Kurzawa (99)
13. Oliwia Silny (02)
16. Alicja Sokołowska (02)
26. Wiktoria Zieniewicz (02)
37. Olha Zubczyk (92)

Pomocniczki
9. Adriana Achcińska (02)
6. Gabriela Grzybowska (02)
20. Caitlin Jarvie (90)
10. Anna Rędzia (96)
8. Maria Zbyrad (99)

Napastniczki
7. Paulina Filipczak (01)
17. Dominika Gąsieniec (99)
33. Agnieszka Glinka (02)
5. Klaudia Jedlińska (00)
2. Katarzyna Kałużna (02)
18. Julia Mordel (01)
14. Anna Wesołowska (98)

Przyszły:
Sowalska (Medyk Konin), Jarvie (Western Sydney Wanderers), Rędzia (AZS PWSZ Wałbrzych), Gąsieniec (AZS PSW Biała Podlaska)

Odeszły:
Yurina Enjo (szuka klubu), Zofia Giętkowska (KKP Bydgoszcz), Nikola Karczewska (Górnik Łęczna), Kinga Molenda (bez klubu), Danutra Paturaj (Górnik Łęczna), Paulina Oleksiak (Olimpia Szczecin), Maja Osińska (Górnik Łęczna), Kasandra Parczewska (GKS Katowice), Nadja Stanović (GKS Katowice), Anita Turkiewicz (AZS PWSZ Wałbrzych)

Sztab
I trener: Marek Chojnacki
II trener: Piotr Wosik
bramkarek: Michał Sławuta
przygotowania fizycznego i fizjoterapeuta: Michał Mikołajczyk
przygotowania technicznego: Adrian Sokołowski
kierownik: Patryk Zarzycki

Opieka medyczna
lekarz: Bartłomiej Kacprzak
fizjoterapeuta: Michał Adamczyk

klub
prezes: Janusz Matusiak
menedżer sekcji: Jarosław Kudaj