Włoszka z Daleszyc

Gra w Sparcie Daleszyce i potrafi strzelać gol za golem. - Już pięć lat mieszkam w Polsce - opowiada Federica Dall’Ara.


Ostatnie tygodnie są bardzo udanym czasem dla Uczniowskiego Klub Sportowego Sparta Daleszyce. W czerwcu zespół z małej miejscowości w powiecie kieleckim wywalczył swój historyczny awans do I ligi kobiet. Później na plaży w Kołobrzegu zdobył wicemistrzostwo Polski w rozgrywkach beach soccera, a ostatnio w swoim debiucie na pierwszoligowych boiskach pokonał na inaugurację sezonu Wandę Kraków 4:2. Swój duży wkład z każdy z tych sukcesów miała Federica Dall’Ara. Jej nazwisko jest jednym z "ciekawszych" w I lidze. Kim jest Federica?

Federica Dall’Ara to Włoszka, która w naszym kraju mieszka już od kilku lat. - W Polsce mieszkam już prawie pięć lat. Przeprowadziłam się tutaj razem z mamą - opowiada po polsku, bo z naszym językiem problemu nie ma. Ten sezon jej trzecim w barwach Sparty Daleszyce. - Od jesieni 2015 roku grałam w trzecioligowym zespole Orlicza Suchedniów natomiast od początku sezonu 2017/2018 gram już w Daleszycach. Bardzo cieszę się, że trafiłam właśnie do Sparty. W Daleszycach mamy zgrany zespół. Większość dziewczyn jest w podobnym wieku więc rozumiemy się doskonale - relacjonuje piłkarka z I ligi.

W ostatni weekend Sparta jako beniaminek zadebiutowała w I lidze. Na rozpoczęcie sezonu pokonała krakowską Wandę 4:2, a wszystkie cztery bramki dla Spartanek strzeliła właśnie Dall’Ara, która została okrzyknięta bohaterką meczu. - Cieszymy się z inauguracyjnego zwycięstwa. Pokazało to nam, że jesteśmy w stanie zdobywać punkty w pierwszej lidze. Latem skład naszej drużyny nie uległy większym zmianą. Gramy tak jak grałyśmy w drugiej lidze - zauważa Federica. Jej Sparta to najwyżej grający klub kobiecy z województwa świętokrzyskiego. Taka wizytówka świętokrzyskiej piłki kobiet.

Tydzień przed debiutem w I lidze zawodniczki z Daleszyc zdobyły srebrne medale na Mistrzostwach Polski w Beach Soccerze, które zostały rozegrane na plaży w Kołobrzegu. Zespół z województwa świętokrzyskiego miał nawet ogromne szanse na mistrzostwo, ale w meczu finałowym uległ w serii rzutów karnych broniącemu mistrzostwa Grembachowi Łódź. Sparta od paru lat jest jedną z czołowych drużyn rywalizujących w plażowej odmianie piłki nożnej.

- Dobrze, że po czterech turniejach beach soccera powiedziałyśmy stop piątym miejscom, które nasza drużyna zajmowała w ostatnich latach - mówi z humorem Federica Dall’Ara. - Wiadomo, że gdy dochodzi się do finału to bardzo chce się wygrać. Niestety tym razem to się nie udało. Cieszymy się jednak z drugiego miejsca. Dla mnie był to trzeci udział i pierwszy medal zdobyty w mistrzostwach Polski w Beach Soccerze. Mam nadzieję, że w latach kolejnych będziemy zdobywać następne puchary i medale. Teraz skupiamy się już na zdobywaniu punktów w I lidze - przyznaje bramkostrzelna zawodniczka Sparty.