Grają dla Lechii Gdańsk

Drużyna Biało-Zielonych Gdańsk została przejęta przez Lechię. To najwyżej notowany męski klub z drużyną kobiet.


Trzy lata temu powstała drużyna Biało-Zielone Gdańsk działająca w ramach samodzielnego stowarzyszenia. Zespół, który zaczął wówczas rywalizację w pomorskiej trzeciej lidze od początku swojego istnienia był kojarzony z Lechią Gdańsk. Biało-Zielone grały w jej barwach, a na koszulkach miały jej herb. Mówiono, że drużyna powstała przy akrobacie Lechii i z czasem może zostać przejęta przez klub z męskiej Ekstraklasy. I tak też się ostatnio stało...

Od tego sezonu Lechia Gdańsk, która w zeszłym sezonie zajęła trzecie miejsce w męskiej Ekstraklasie oraz zdobyła Puchar Polski i Superpuchar to obecnie najwyżej notowany męski klub w Polsce, który ma swoją żeńską drużynę piłkarską. Latem Biało-Zielone Gdańsk zostały wchłonięte przez Lechię. Zespół, który ostatnio po dwóch latach gry w II lidze spadł do trzeciej ligi teraz już funkcjonuje pełnoprawnie jako Lechia i gra w rozgrywkach III liga kobiet, gr. pomorska. Piłkarki i piłkarze Lechii są zarejestrowani w tej samej strukturze prawnej - w Spółce Akcyjnej Lechia. O obu drużynach można czytać na tej samej stronie internetowej, a zdjęcia z meczów oglądać na tym samym fanpage na Facebooku co zdecydowanie zwiększa znaczenie całej piłki kobiecej.

- Od 11 czerwca oficjalnie, a od 1 sierpnia już praktycznie jesteśmy w strukturach - mówi Robert Bandrowski, trener kobiecej drużyny Lechii w wywiadzie na oficjalnej stronie klubu. - Wszyscy czujemy się świetnie, bo wiemy, że będziemy mogli grać bez kompleksów. Nie zdarzą się takie rzeczy, że nie będziemy mieli pieniędzy na autokar, na sprzęt, na wynajęcie boiska. To jest ułatwienie i ulga. Ja jako trener mogę się zająć tylko i wyłącznie trenowaniem, a nie sprawami organizacyjnymi. Od dyrekcji Akademii i pracowników klubu czuć wsparcie i słychać pozytywne, dobre słowo. Dziewczyny też czują dowartościowanie i dumę. Wszyscy jesteśmy zadowoleni, a to wzmaga motywację do lepszej pracy - stwierdził szkoleniowiec.

W przeszłości Lechia już miała żeńską drużynę. Funkcjonowała ona wówczas w ramach struktur Akademii Piłkarskiej. Później wskutek zawirowań Akademia Piłkarska odłączyła się od Lechii i tak powstała Akademia Piłkarska LG Gdańsk, która dziś gra w I lidze kobiet i często jest - już mylnie - kojarzona właśnie z gdańskim klubem z Ekstraklasy. Czy w przyszłości żeńska sekcja piłkarska Lechii zyska taką renomę jak kobiece drużyny działające w wielkich zachodnich klubach Europy? Choć Gdańsk i Trójmiasto ma do tego możliwości to za wcześnie aby dziś cokolwiek powiedzieć na ten temat.