Zmiany w przepisach gry

Żółte i czerwone kartki również dla trenerów i kierowników. Najważniejsze zmiany, które zaszły w przepisach gry.


Kartki dla sztabu szkoleniowego

Od sezonu 2019/2020 wprowadzone zostały kary indywidualne w postaci żółtych i czerwonych kartek dla sztabów szkoleniowych drużyn. Tyczy się to wszystkich osób obecnych na ławce rezerwowych: trenerów, kierowników, a także pomocy medycznej. W przypadku, gdy nie wiadomo, która dokładnie osoba z ławki rezerwowych popełniła przewinie, karę indywidualną otrzyma najwyższy rangą trener obecny w tej strefie technicznej.

Zmiana już nie tylko na środku

Podczas zmiany, zawodniczka przebywająca na boisku musi opuścić pole gry w najbliższym miejscu przez linię ograniczającą pole gry, a nie jak do tej pory było na środku linii bocznej. Sędzia może jednak zezwolić na bezzwłoczne zejście z boiska najkrótszą drogą do linii środkowej.

Sędzia zadecyduje, kto rozpocznie grę z rzutu sędziowskiego

Istotne zmiany zostały wprowadzone także w procedurze wykonania rzutu sędziowskiego. Jeżeli arbiter przerwie grę i rzut sędziowski będzie wykonywany z pola karnego, to piłkę otrzyma bramkarka. W pozostałych przypadkach sędzia da prawo wznowienia gry drużynie, która jako ostatnia dotknęła piłki przed przerwaniem akcji. W momencie wykonywania rzutu sędziowskiego, wszystkie zawodniczki obu drużyn muszą znajdować się w odległości minimum 4 metrów od miejsca rozpoczęcia gry.

Odłożenie kartki do następnej przerwy w grze

W nowym sezonie sędzia będzie mógł odłożyć pokazanie żółtej, bądź czerwonej kartki do następnej przerwy gry. Warunkiem tego jest to, że drużyna poszkodowana szybko wznowi grę i stworzy sobie przy tym klarowną szansę na zdobycie bramki. Jest to znacznie korzystniejsze dla poszkodowanej drużyny, która w ten sposób będzie miała szansę na przeprowadzenie szybkiego ataku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przewinienie to polegało na przerwaniu realnej szansy na zdobycie bramki to winna zawodniczka otrzyma tylko żółtą, a nie czerwoną kartkę.

Koniec przepychanek w murze

Wraz z rozpoczynającym się właśnie sezonem zakończony zostanie problem z przepychankami w murze. Zgodnie z nowymi przepisami gry, jeżeli mur tworzą trzy lub więcej zawodniczek drużyny broniącej, to wszystkie zawodniczki przeciwnego zespołu muszą przebywać w odległości minimum 1 metr od muru w momencie kopnięcia piłki. Jeżeli przeciwniczka znajdować będzie się w bliższej odległości, dyktowany będzie rzut wolny pośredni.

Losowanie przedmeczowe

Ciekawa zmiana została wprowadzona także w procedurze losowania przedmeczowego. Do tej pory zwycięska kapitan wybierała stronę boiska, na której jej drużyna zacznie grę, a przegrany zespół z losowania rozpoczynał mecz. Od teraz zwycięzca losowania będzie mógł wybrać czy chce rozpoczynać mecz, czy jednak woli zdecydować, na której połowie zacznie zawody.

Rzut wolny z pola karnego

Podczas wykonywania rzutu wolnego z własnego pola karnego, bądź rzutu od bramki ('piątki'), piłka będzie w grze, gdy zostanie zagrana. Nie będzie ona musiała opuścić pola karnego, tak jak to było dotychczas.

Rzut karny

Słupki, poprzeczka i siatki nie mogą się poruszać podczas rzutu karnego. Bramkarce nie wolno ich dotykać. Bramkarka musi mieć przynajmniej część jednej stopy na linii, lub na jej wysokości, podczas gdy wykonywany jest rzut karny; nie może stać za linią.