Cracovia weszła do gry

Grają w Małopolsce ale zwiększają rangę kobiecej piłki w całej Polsce. Cracovia Kraków zadebiutowała w IV lidze.


To jeden z najbardziej znanych klubów w męskiej piłce, który w tym roku wszedł oficjalnie do środowiska piłkarstwa kobiecego. Cracovia Kraków utworzyła żeńską sekcję piłkarską i zgłosiła ją do rozgrywek IV ligi kobiet, a więc na najniższy szczebel rozgrywkowy w rywalizacji seniorek w Małopolsce. W swoim ligowym debiucie Cracovia pokonała Nieszkowiankę Nieszkowice Małe 6:0.

Wejście czwartego klubu zeszłego sezonu męskiej Ekstraklasy w świat piłki nożnej kobiet to plus wizerunkowy dla całej kobiecej piłki u nas w kraju. Czołowe kluby piłkarskie w Polsce nie posiadają i co więcej generalnie nie garną się do utworzenia żeńskich drużyn piłkarskich w ligach seniorskich. Aktualnie na szesnaście klubów w PKO Ekstraklasie tylko Lechia Gdańsk i właśnie Cracovia mają swoje drużyny w seniorskich ligach kobiet.

Niektórzy mogą mylnie sądzić, że tworzenie przez duże "męskie" kluby żeńskich drużyn będzie powodowało, że w tych drużynach pojawią się od razu duże pieniądze i awanse z sezonu do sezon do wyższej ligi jak to było choćby w przypadku GKS Katowice. W przypadku Cracovii było wręcz odwrotnie. Sympatycy klubu na początku zawiązania się drużyny apelowali o dostarczanie młodym piłkarkom choćby piłek do gry. Takie apele o wsparcie kierowali między innymi do Zbigniewa Bońka z PZPN albo krakowianki i ex tenisistki Agnieszki Radwańskiej.