Rusza Ekstraliga futsalu

Rozpoczyna się trzynasty sezon w Ekstralidze futsalu. Dwanaście zespołów gra o złoto. Trzy etapy rozgrywek.


Już w najbliższy weekend, a właściwie to w najbliższą środę od rozegranego awansem meczu Wierzbowianka Wierzbno - AZS UJ Kraków swoje zmagania rozpocznie kobieca Ekstraliga futsalu. Będzie to już trzynasty sezon, w którym kluby będą rywalizowały o miano futsalowego mistrza Polski. Tytułu najlepszej drużyny w kraju będzie bronić AZS UJ Kraków, który w ubiegłym sezonie w meczu finałowym pokonał Rolnika Głogówek.

W tym sezonie futsalowa Ekstraliga będzie wyglądała tak samo, jak w trzech wcześniejszych sezonach. Będzie podzielona na trzy etapy gier, choć poszczególne zespoły w zależności od miejsca będą grały tylko w pierwszym, pierwszym i drugim bądź we wszystkich trzech etapach. Rywalizacja początkowo będzie toczyć się w dwóch szęściozespołowych grupach...

Grupę obejmującą północną część Polski stanowią AZS UW Warszawa, AZS SGGW Warszawa, AZS AWF Warszawa, AZS UG Gdańsk, AZS UAM Poznań oraz debiutant - Włókniarz Białystok. Można powiedzieć, że zespół z Podlasia do grupy północnej trochę nie pasuje bowiem to jedyny klub w tej grupie nie będący AZSem. Południowa grupa to: AZS UJ Kraków, Rolnik Głogówek, UEK Słomniczanka Słomniki, Gol Częstochowa, Rekord Bielsko-Biała i debiutant - Wierzbowianka Wierzbno. W porównaniu do zeszłego sezonu w rozgrywkach Ekstraligi futsalu kobiet nie będą już grały Gwiazda Toruń i TS ROW Rybnik. Oba zespoły spadły z ligi.

Mecze w grupach będą rozgrywane systemem mecz i rewanż do 15/16 lutego. Po 10. kolejkach rozpocznie się faza pucharowa gdzie ma obowiązywać schemat: A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1. Ostateczna rozgrywka o mistrzostwo Polski odbędzie się podczas turnieju Final Four z udziałem czterech najlepszych zespołów wyłonionych po fazie pucharowej. Mistrza kraju poznamy 22 marca po dwudniowym turnieju finałowym.

Faworytem do mistrzostwa ponownie wydaje się być AZS UJ Kraków. Jagiellonki w ostatnim sezonie zdobyły podwójną koronę - wygrały ligę i zdobyły Puchar Polski. Należy pamiętać, że znaczna część drużyn w tej lidze gra w futsalu już od lat. Zawsze groźny jest Rolnik Głogówek czy choćby AZS UAM Poznań. Biorąc jednak pod uwagę, że do fazy play-off wejdzie aż 8 z 12 uczestników ligi to do turnieju finałowego zakwalifikować może się praktycznie każdy to niespodzianki są jak najbardziej możliwe.

grupa północna
AZS UW Warszawa
AZS SGGW Warszawa
AZS AWF Warszawa
AZS UG Gdańsk
AZS UAM Poznań
Włókniarz Białystok

grupa południowa
AZS UJ Kraków
Wierzbowianka Wierzbno
Rolnik Głogówek
UEK Słomniczanka Słomniki
Gol Częstochowa
Rekord Bielsko-Biała