IV liga na Warmii i Mazurach już skończyła granie

Kiedy sezon rozpoczynała IV liga na Opolszczyźnie to w tym momencie IV liga na Warmii i Mazurach zakończyła jesień.


Astronomiczna jesień rozpoczęła się 22 września. Wcześniej, bo 20 września zakończyła się runda jesienna w rozgrywkach IV liga kobiet, gr. warmińsko-mazurska. W ten sam weekend dla porównania rozpoczął się z kolei sezon w opolskiej grupie IV ligi kobiet.

Dlaczego IV liga na Warmii i Mazurach tak wcześnie zakończyła rundę jesienną? Powód jest dość prozaiczny. Do najniższej ligi w województwie zgłosiły się tylko trzy zespoły - Jeziorak Iława, Stomilanki II Olsztyn i Hanza Elbląg. Zespoły miały grać ze sobą systemem szkockim, czyli mecz i rewanż w rundzie jednak Hanza Elbląg wycofała się z ligi po pierwszym rozegranym meczu. Wobec tego w lidze pozostały tylko dwa zespoły, które zagrały ze sobą dwukrotnie i zakończyły rundę (rezerwy Stomilanek wygrały z Iławą 2:1 i 5:0).

Hanza Elbląg wycofała się z rozgrywek przez obowiązujący limit wieku w IV lidze. Zgodnie z regulaminem w IV lidze mogą grać zawodniczki od piętnastego roku życia (oraz jednocześnie na boisku mogą przebywać dwie 14-latki). Klub z Elbląga miał w swojej kadrze sporo młodszych zawodniczek.

IV liga warmińsko-mazurska znalazła się w potrzasku. Przez małą liczbę drużyn w województwie rok temu była połączona z województwem podlaskim (łącznie w lidze grały 4 zespoły więc wcale nie było lepiej). W tym roku żaden klub z Podlasia nie zgłosił się do rozgrywek IV ligi. Połączenie ligi z województwem mazowieckim bądź pomorskim byłoby bardzo problematyczne ze względu na dalekie wyjazdy. Na Mazowszu w IV lidze gra "aż" 10 zespołów, a na Pomorzu o dwa mniej.