Żeby liczyć na cud musimy bardzo dobrze zagrać

- Pojawią się zawodniczki, które będą chciały udowodnić, że myliłem się, nie powołując ich - deklaruje selekcjoner Stępiński.


Polskie piłkarki nożne po wrześniowym dwumeczu z Czeszkami (0:0 i 0:2) skomplikowały sobie drogę do awansu na mistrzostwa Europy. „Naszą słabością jest w tej chwili to, że strzelamy bramek. Musimy sobie z tym poradzić” – powiedział PAP trener Polek Miłosz Stępiński.

Biało-czerwonym pozostały do rozegrania trzy spotkania: z Azerbejdżanem w Warszawie (23 października) oraz na wyjazdach z Mołdawią (27.10) i Hiszpanią (1 grudnia).

Po półrocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa - rywalizacja została wznowiona we wrześniu. Polska drużyna zremisowała z Czechami w Chomutowie 0:0, a potem w Bielsku–Białej przegrała 0:2.

Z powodu kontuzji ze składu wypadła czołowa napastniczka Europy Ewa Pajor VfL Wolfsburg, urazu doznała też jej zmienniczka w kadrze Dżesika Jaszek (Czarni Sosnowiec).

Porażka z Czeszkami pokrzyżowała cały plan, przygotowywany przez półtora roku. To miał być dla nas mecz o wszystko, kończący eliminacje. Koronawirus wszystko pozmieniał. Musimy wygrać z Azerbejdżanem i Mołdawią, liczyć na zwycięstwo Hiszpanii z Czechami i jechać po cud na ostatnie spotkanie z Hiszpankami” – ocenił selekcjoner.

Podkreślił, że ubytki w kadrze, spowodowane kontuzjami, są poważne.

Jeśli w dwumeczu nie strzela się gola, to można liczyć najwyżej na remisy. Trudno nadrobić brak zawodniczek odpowiadających za zdobywanie bramek, a my do tego byliśmy nieskuteczni. Szczęście na pewno nie było po naszej stronie” – dodał Stępiński.

Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż najbliżsi rywale nie zagrają z Polkami otwarcie.

Będziemy na to gotowi. Postaramy się zabrać jak najszybciej piłkę i stwarzać sobie sytuacje. Będzie ich wiele, wszystko jednak zależy od ich finalizacji. Nie jestem w stanie obiecać jakości ostatniego podania i strzału. Trener Jerzy Brzęczek też nie mówi Robertowi Lewandowskiemu, jak ma strzelać. Musimy poszukać jakość w grze ofensywnej” – powiedział.

Zauważył, że jego zadaniem przed październikowymi meczami jest znalezienie optymalnej jedenastki oraz obudzenie – jeśli zajdzie taka potrzeba – ducha zespołu.

Pojawią się zawodniczki, które będą chciały udowodnić, że myliłem się, nie powołując ich. Liczę na taką piłkarską złość. Mamy szansę na awans, jednak żeby liczyć na cud, najpierw musimy bardzo dobrze zagrać w dwóch meczach. Jeśli sami sobie nie pomożemy, to wygrana Hiszpanii z Czechami nic nam nie da. Naszą słabością jest w tej chwili to, że nie strzelamy bramek. Musimy sobie z tym poradzić podczas zgrupowania” – podsumował Stępiński.

Jego zespół miał zacząć eliminacje wyjazdowym meczem z Czechami 3 września 2019. Dzień przed spotkaniem zostało ono - z powodu zatrucia pokarmowego przeciwniczek – przełożone.

W efekcie Polki wystartowały do walki o ME od listopadowego – sensacyjnego - bezbramkowego remisu z wyżej notowaną Hiszpanią w Lublinie.

Potem pokonały po 5:0 zespoły Mołdawii w Warszawie i Azerbejdżanu w Baku.

W kwietniu miały rozegrać rewanże z tymi rywalami, a w czerwcu – z Hiszpanią. Eliminacje zostały jednak – z powodu pandemii koronawirusa - przerwane, a europejska federacja przeniosła finały ME w Anglii o rok, na lato 2022.

W eliminacjach ME uczestniczy 47 zespołów. Debiutantami są Cypr i Kosowo. Zwycięzcy dziewięciu grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do ME bezpośrednio. Pozostałe sześć ekip z drugich pozycji zagra w barażach o trzy ostatnie przepustki do turnieju finałowego. Stawkę 16 uczestników uzupełni gospodarz - Anglia.

Finały zostaną rozegrane w dniach 6-31 lipca 2022 w Anglii.

nasza grupa eliminacji Mistrzostw Europy 2022
Mołdawia - Czechy 0:7
Hiszpania - Azerbejdżan 4:0
Czechy - Hiszpania 1:5
Azerbejdżan - Czechy 0:4
Mołdawia - Azerbejdżan 3:1
Polska - Hiszpania 0:0
Polska - Mołdawia 5:0
Azerbejdżan - Polska 0:5

Azerbejdżan - Mołdawia /przełożony
Czechy - Polska 0:0
Mołdawia - Hiszpania 0:9
Polska - Czechy 0:2
Azerbejdżan - Hiszpania /przełożony
Polska - Azerbejdżan (23.10.2020)
Hiszpania - Czechy (23.10.2020)
Mołdawia - Polska (27.10.2020)
Czechy - Azerbejdżan (27.10.2020)
Hiszpania - Mołdawia (27.11.2020)
Hiszpania - Polska (1.12.2020)
Czechy - Mołdawia (1.12.2020)

el. mistrzostw Europy 2022 (grupa D)

 1
Hiszpania
 4  10 18-1
 2 Czechy  5  10 14-5
 3 Polska
 5  8 10-2
 4 Mołdawia  4  3 3-22
 5 Azerbejdżan  4  0 1-16

kolejno miejsce w tabeli, reprezentacja, ilość rozegranych spotkań, zdobyte punkty, bilans bramkowy