Wartości rynkowe Polek grających w Bundeslidze

Na 125 tysięcy euro wyceniono wartość rynkową Ewy Pajor. O połowę mniej warta jest Katarzyna Kiedrzynek.


Wartości rynkowe piłkarzy na www.transfermarkt.de od lat wywołują dyskusje wśród kibiców. Teraz po raz pierwszy w kobiecej piłce nożnej pojawiły się wartości rynkowe piłkarek - na partnerskiej stronie Soccerdonna.de. Platforma kobiecego futbolu po raz pierwszy opublikowała wartości rynkowe piłkarek grających w niemieckiej Bundeslidze. W najbliższym czasie mają powstać wyceny wszystkich piłkarek grających w TOP5 najlepszych żeńskich lig.

Największą wartość w lidze niemieckiej mają zawodniczki VfL Wolfsburg, który nieprzerwanie od 2017 roku jest mistrzem Niemiec oraz zdobywcą krajowego pucharu. Najdroższą piłkarką grająca w Bundeslidze została uznana Lena Oberdorf z mistrzowskiego VfL. Niespełna 20-letnia futbolistka została wyceniona na 250 tysięcy euro więc ponad na milion złotych. Drugie miejsce zajmuje Dominique Janssen również z Wolfsburga z kwotą 200 000 euro.

Grająca w Wolfsburgu od sześciu lat Ewa Pajor została wyceniona na 125 tysięcy euro co dało jej miejsce w dziesiątce najdroższych piłkarek Bundesligi. Zapewne, gdyby nie długotrwała kontuzja, która wykluczyła reprezentantkę Polski z gry w rundzie jesiennej jej wartość byłaby jeszcze wyższa. Połowę wartości rynkowej Pajor jest warta z kolei Katarzyna Kiedrzynek. Bramkarka będąca kapitanem reprezentacji Polski ubiegłego lata przeniosła się z Paris Saint-Germain do mistrza Niemiec.

wartości rynkowe Polek grających w Bundeslidze
Ewa Pajor (VfL Wolfsburg) - 125 tys euro
Katarzyna Kiedrzynek (VfL Wolfsburg) - 75 tys euro
Małgorzata Mesjasz (Turbine Poczdam) - 30 tys euro
Sylwia Matysik (Bayer 04 Leverkusen) - 25 tys euro
Agata Tarczyńska (SV Werder Brema) - 20 tys euro
Agnieszka Winczo (SV Meppen) - 15 tys euro
Patrycja Balcerzak (SC Sand) - 12,5 tys euro

Aktualny rekord transferowy w światowej piłce kobiecej padł w 2020 roku, kiedy to angielska Chelsea zapłaciła VfL Wolfsburg około 350 tysięcy euro za 28-letnią Pernille Harder, reprezentantkę Danii. Z kolei rekordowy transfer dotyczący Polki to przejście Pauliny Dudek w 2018 roku z Medyka Konin do Paris Saint-Germain za 20 tysięcy euro. Ewa Pajor z Medyka Konin do Wolfsburga odchodziła za darmo, tak samo jak Katarzyna Kiedrzynek przechodząc z Górnika Łęczna do PSG, a później do VfL Wolfsburg.