Grzywińska w Sankt Petersburgu

Reprezentantka Polski podpisała kontrakt z Zenitem Sankt Petersburg. W Rosji będzie jedną z nielicznych europejek.


Zimą Gabriela Grzywińska rozstała się z Medykiem Konin. Za porozumieniem stron jej kontrakt z wielkopolskim klubem został rozwiązany. Wiosną reprezentantka Polski zagra w rosyjskim zespole Zenit Sankt Petersburg z którym już podpisała kontrakt. To bez wątpienia bardzo egzotyczny kierunek transferowy.

Nie w Niemczech gdzie w Bundeslidze gra najwięcej polskich kadrowiczek, ani też nie we Włoszech bądź w Hiszpanii, lecz w Rosji będzie grać w najbliższym czasie 25-letnia Grzywińska. Zenit Sankt Petersburg w poprzednim sezonie zajął 5. miejsce w ośmiozespołowej lidze rosyjskiej. W Rosji rozgrywki toczą się systemem wiosna-jesień.

W lidze rosyjskiej reprezentantka Polski będzie jedną z nielicznych piłkarek pochodzących z obszaru Unii Europejskiej. Prym w lidze wiodą zespoły z Moskwy. CSKA Moskwa jest aktualne mistrzem kraju, a Lokomotiv wicemistrzem. Ligę rosyjską w UEFA Women's Champions League reprezentują dwa najlepsze kluby - pod tym względem Rosja przewyższą Polskę.

Gabriela Grzywińska pochodzi z Krakowa. Od początku 2013 roku nieprzerwanie grała w Ekstralidze. Najpierw występowała w Unii Racibórz, później w Medyku Konin i Górniku Łęczna skąd następnie wróciła do Konina. W tym czasie sześciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. Na szczeblu Ekstraligi rozegrała 146 spotkań w których strzeliła 28 bramek.