Historia Akademickich Mistrzostw Polski

Akademickie Mistrzostwa Polski są ważnym i sympatycznym wydarzeniem. To największy turniej halowy seniorek.


W najbliższy piątek, sobotę oraz w niedzielę (26-28 lutego) odbędzie się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu kobiet. Gospodarzem mistrzostw w których zagra łącznie 16 zespołów będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mecze rozgrywane będą w Hali UAM przy ulicy Zagajnikowej, która jest jedną z najbardziej rozpoznawanych hal w żeńskim futsalu oraz w Hali Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Zajazd. Finał odbędzie się na UAM. Przed turniejem finałowym można przypomnieć historię tych rozgrywek...

Mija właśnie trzynaście lat od pierwszego ogólnopolskiego turnieju studentek w futsalu. W tym roku rozgrywana jest czternasta edycja zmagań. Pierwsze takie zawody odbyły się wiosną 2008 roku, a ich organizatorem był Uniwersytet Warszawski. Zagrało wówczas jedynie 7 zespołów, a rywalizacja toczyła się pod nazwą Puchar Zarządu Głównego AZS w futsalu kobiet. Takie schemat rozgrywek był łącznie przez trzy lata. Mistrzem w tym czasie trzy razy z rzędu była AJD Częstochowa. Turnieje trwały jeden dzień.

W 2011 roku Puchar Zarządu Głównego AZS przekształcił się w Akademickie Mistrzostwa Polski. Od tego momentu rozgrywki znacznie zyskały na wartości. Zamiast jednego dnia turnieju rywalizacja sportowa zaczęła trwać po trzy dni (zespoły przyjeżdżają w czwartek wieczorem, mecze są od piątku do niedzieli), a kiedyś trwała nawet cztery (mecze grano już w czwartek wieczorem)! Od 2012 roku, aby zagrać w AMP trzeba przejść przez turniej eliminacyjny. Takie turnieje odbywają się dwa - jeden dla uczelni z północnej części kraju, a drugi dla zespołów z południa. W tym roku trzydniowe półfinały odbyły się w Warszawie oraz w Krakowie. Co roku w AMP gra łącznie około 35-40 uczelni.

Trzy/czterodniowy charakter turniejów przez lata sprzyjał nie tylko dużej rywalizacji sportowej, ale także integracji uczestniczek z różnych stron Polski, tym bardziej iż zmagania niekiedy toczyły się w atrakcyjnych lokalizacjach turystycznych jak choćby Kraków, Warszawa czy Gdańsk. Po takich turniejach AMPy były nie tylko kojarzone ze sportem, ale także z pamiątkową pocztówką z molo w Sopocie, rynku w Krakowie bądź zdjęciem spod Pałacu Kultury i Nauki w stolicy, nie wspominając już o możliwości spotkania się z koleżankami, które widuje się tylko raz na kilka miesięcy. Dzięki temu Akademickie Mistrzostwa Polski są ważnym i sympatycznym wydarzeniem w piłkarstwie kobiecym. To największy żeński turniej dla seniorek w halowej odmianie piłki nożnej.

Dla kogo są przeznaczone AMPy? Teoretycznie dla studentek do 28 roku życia. Mogą w nich grać także pracownicy wyższych uczelni. W ostatnich latach między sobą o triumf w AMPach walczyły między innymi UJ Kraków i PWSZ Wałbrzych, a więc zespoły grające w Ekstralidze kobiet na trawie. Teraz w rywalizacji zabraknie już drużyny z Wałbrzycha, która pół roku temu zniknęła z mapy piłkarstwa kobiecego. Akademickie Mistrzostwa Polski to turniej w którym piłkarki choćby z trawiastej Ekstraligi grają na przeciw zawodniczkom ze wszystkich niższych lig oraz typowym amatorkom. Na przestrzeni latach w AMPach grało wiele reprezentantek Polski oraz czołowych polskich futbolistek.

---> terminarz (plan gier, godziny, lokalizacje) turnieju finałowego 2021


Historia turniejów finałowych Akademickich Mistrzostw Polski

lokalizacja
rok
Mistrz
Wicemistrz
3. Miejsce
Warszawa
*2008
AJD Częstochowa PO Opole UP Lublin
Częstochowa
*2009
AJD Częstochowa PO Opole UAM Poznań
Warszawa
*2010
AJD Częstochowa UAM Poznań UM Białystok
Warszawa
2011
PWSZ Konin AJD Częstochowa USz Szczecin
Warszawa
2012
USz Szczecin PSW Biała Podlaska ADJ Częstochowa
Szczecin
2013
PWSZ Konin UAM Poznań USz Szczecin
Poznań
2014
UAM Poznań UJ Kraków AJD Częstochowa
Gdańsk
2015
UJ Kraków USz Szczecin UAM Poznań
Poznań
2016
UAM Poznań AWF Poznań AWF Katowice
Katowice
2017
PWSZ Wałbrzych UJ Kraków AWF Warszawa
Warszawa
2018
UJ Kraków PWSZ Wałbrzych UG Gdańsk
Opole
2019
UJ Kraków UAM Poznań PWSZ Wałbrzych
Poznań
2020
UJ Kraków PWSZ Wałbrzych UG Gdańsk