Wiadomości

Podsumowanie sezonu w I lidze kobiet

Rekord znów awansował. Stomilanki wreszcie wydostały się z I ligi. Krótkie podsumowanie sezonu na boiskach I ligi kobiet.


W ostatni weekend maja zakończyła się rywalizacja 2022/2023 w seniorskich rozgrywkach szczebla centralnego. Na boiskach Ekstraligi kobiet wyłaniano medalistów mistrzostw Polski w tym mistrza kraju, który będzie reprezentował Polskę w Lidze Mistrzyń UEFA. Poziom niżej, bo w I lidze gra toczyła się przede wszystkim o dwa premiowane awansem miejsca do elity, a w drugiej lidze kluby walczyły o awans na zaplecze Ekstraligi bądź o zachowanie miejsca na szczeblu centralnym.

Rozgrywki I lig wygrały Stomilanki Olsztyn. Dla klubu z Olsztyna awans na najwyższy szczebel piłkarstwa kobiecego jest spełnieniem długoletnich marzeń. Stomilanki w pierwszej lidze grały przez dziewięć sezonów z czego wielokrotnie były w czołówce ligi, lecz do awansu zawsze troszkę im brakowało. W tym sezonie były bezapelacyjnie najlepsze w lidze. Wygrały 15 z 20 spotkań. Tylko raz zeszły z boiska pokonane. Miały też najskuteczniejsza ofensywę i najszczelniejszą defensywne ligi. W przyszłym sezonie miasto Olsztyn po raz pierwszy będzie miało swojego przedstawiciela na najwyższym szczeblu kobiecych rozgrywek.

Z drugiego miejsca awans uzyskał Rekord Bielsko-Biała. Dla "Rekordzistek" jest to powrót do Ekstraligi po roku przerwy. Przypomnijmy, że piłkarki z Cygańskiego Lasu dwa lata temu uzyskały swój historyczny awans do elity, lecz zaledwie po roku spadły z ligi. Rekord utrzymał jednak swoją kadrę i teraz ponownie uzyskał awans do grona dwunastu najlepszych klubów w Polsce. Dla Bielska-Białej jest to drugi sukces w tym roku - w marcu Rekord został mistrzem Polski w futsalu wygrywając futsalową Ekstraligę.

Jedenaście punktów mniej niż Olsztyn i osiem punktów mniej niż Rekord ugrała Skra Częstochowa, która także zgłaszała ekstraligowe aspiracje. Bez wątpienia klub z Częstochowy w przyszłym sezonie będzie jednym z mocnych kandydatów do awansu. Różnica 3-4 zwycięstw przy 20 rozegranych meczach pokazała, ze Stomilanki i Rekord awansowały słusznie i nie było w tym żadnego przypadku. W zeszłym sezonie sytuacja w I lidze była zupełnie odmienna. Podczas ostatniej kolejki o dwa awansowe miejsca walczyło pięć punktów.

[ Tabela I ligi ]

Liga w tym sezonie miała nieparzystą liczbę uczestników przez co zespoły rozegrały o dwa mecze w sezonie mniej niż powinny. Po tym, jak w zeszłym sezonie z elity spadła Tarnovia Tarnów swoje miejsce w I lidze miała oddać Diamentom Warszawa. Finalnie nic z tego nie wyszło. Spowodowało to, że miejsce zaznaczone czerwonym kolorem w lidze było jedno. Zimę w strefie spadkowej spędził beniaminek Checz/Marcus Gdynia, który jesienią ugrał tylko pięć punktów. Wiosnę piłkarki z Trójmiasta miały bardzo dobrą - zdobyły aż 17 punktów. Od spadku uchroniła się także Bielawianka Bielawa, UKS 3 Staszkówka Jelna i Ząbkovia Ząbki. Z ligi spada UKS SMS II Łódź.

Królową strzelczyń I ligi została 31-letnia Esther Sunday. Nigeryjka ze Stomilanek to dość nowa postać w naszej piłce kobiecej, gdyż do Polski przyjechała rok temu. Do naszej poziomowo drugiej ligi przeniosła się z francuskiej ekstraklasy gdzie grała w klubie Dijon FC. Sunday strzeliła 17 bramek. Po 15 trafień zaliczyły Justyna Matusiak ze Skry Częstochowa oraz Patrycja Sarapata z SWD Wodzisław Śląski, która już po sezonie zdążyła być na testach w Niemczech. Na podium strzeleckiego zestawienia znalazła sie również Natalia Kuźdub z UKS 3 Staszkówka Jelna.

Z Ekstraligi do I ligi spadają HydroTruck Radom (rok temu wywalczył awans) oraz Sportis KKP Bydgoszcz. Do I ligi z II ligi wchodzą Lech UAM Poznań oraz Ślęza Wrocław. Ze składu pierwszej ligi obecnego sezonu spada teoretycznie tylko UKS SMS II Łódź. Dużo jednak mówi się o tym, że nie wiadomo, jaki będzie skład ligi w nowym sezonie. Problemy przeżywa Polonia Środa Wielkopolska, która już zimą mogła wycofać się z rywalizacji. Kłopoty ma także SWD Wodzisław Śląski. Ponadto mówi się o możliwych fuzjach. Może nawet Legia Warszawa pojawi się nagle w tej lidze...

Na koniec warto wspomnieć, że z początkiem rundy wiosennej I liga kobiet zyskała sponsora tytularnego. Orlen wszedł do piłki kobiecej zostając sponsorem Ekstraligi, I ligi i Pucharu Polski. Na bazie tej umowy kluby uzyskały nagrody finansowe zależne od zajęcia końcowego miejsca w tabeli 2022/2023. Były to kwoty od 40 tysięcy w przypadku Stomilanek Olsztyn po 3 tysiące dla najsłabszych w lidze rezerw łódzkiego SMS.


Znalezione obrazy dla zapytania fb logo zdjęcie - Tomasz Jeziorski