Damps i Kupidura w Programie Mentorskim

Dwie sędzie zostały objęte narodowym programem mentorskim Kolegium Sędziów PZPN. To Kinga Damps i Katarzyna Kupidura.

Wraz z nowym sezonem ruszyła nowa edycja programu mentorskiego Kolegium Sędziów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Program ten jest inaczej zwany również programem talentów dla najbardziej perspektywicznych sędziów szczebla centralnego. Ma on na celu m.in. wyszukiwanie zdolnych i utalentowanych sędziów, udzielania im pomocy w rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności sędziowskich oraz mobilizować do doskonalenia i podnoszenia własnych kwalifikacji.

Komisja Mentorska Kolegium Sędziów PZPN do programu mentorskiego poziomu narodowego na sezon 2023/2024 zakwalifikowała dwie sędzie główne szczebla centralnego w piłkarstwie kobiecym. Są to Katarzyna Kupidura oraz Kinga Damps. Każda z nich ma swojego mentora (czytaj: opiekuna). Łącznie w programie mentorskim jest 18 sędziów, 16 z nich to mężczyźni, a 2 to kobiety.

25-letnia Katarzyna Kupidura pochodzi z Radomia. Sędzią piłkarską jest od 2016 roku, kiedy to ukończyła kurs. W Ekstralidze zadebiutowała w 2019 roku jako sędzia asystentka u boku innych radomskich sędzi - Agnieszki Płaskocińskiej i Marii Łukasiewicz. Jesienią 2021 roku poprowadziła swój pierwszy mecz w Ekstralidze kobiet jako sędzia główna. Zanim zaczęła sędziować była piłkarką radomskiego Zamłynia w barwach którego grała najwyżej na poziomie I ligi kobiet. Jej mentorem został Filip Robak.

Kinga Damps objęta programem mentorskim ma 28 lat. Od 2013 roku sędziuje mecze organizowane przez Pomorski Związek Piłki Nożnej, a od 2017 rozgrywki na szczeblu centralnym PZPN. Wiosną 2021 roku zadebiutowała w Ekstralidze kobiet. Na jej szczeblu na chwilę obecną poprowadziła pięć spotkań. W męskiej piłce może sędziować IV ligę. Jest również sędzią beach soccera. Jako piłkarka grała przed laty w GOSRiT Luzino. Mentorem jest będzie Marcin Liana.

We wcześniejszym sezonie uczestniczką Narodowego Programu Mentorskiego była Anna Wesołowska. Jeszcze wcześniej udział w programie brały między innymi Karolina Bojar, Magdalena Giza, Joanna Pazdecka, Sylwia Biernat, Angelika Gębka, Ewelina Fiodrczuk-Sipko, Anna Adamska, Ewa Żyła czy choćby obecne sędzie międzynarodowe - Katarzyna Lisiecka-Sęk i Michalina Diakow.