Oba półfinały Ligi Narodów z polskim akcentem

Francja i Hiszpania zagrają w finale pierwszej edycji Ligi Narodów. Oba mecze półfinałowe odbyły się z udziałem Polek.


Były polskie akcenty w obu meczach półfinałowych UEFA Women's Nations League, które wyłoniły historycznych finalistów rozgrywanej po raz pierwszy kobiecej Ligi Narodów. Pewny awans do finału uzyskała Hiszpania po zwycięstwie 3:0 nad Holandią zaś Francja w drodze do finału pokonała Niemcy 2:1. Dzięki przedstawicielkom i przedstawicielowi polskiego grona sędziowskiego w obu półfinałach były polskie akcenty.

Sędzią asystentką w meczu półfinałowym Francja - Niemcy (2:1), który rozegrany został przy 30-tysiecznej publiczności w Lyonie była Paulina Baranowska. Nasza najlepsza sędzia międzynarodowa specjalizująca się w pracy z chorągiewką była w tym meczu asystentką Szwajcarki Esther Staubli. W drugim półfinale Hiszpania - Holandia (3:0) w Sewilli sędzią asystentem VAR był Tomasz Kwiatkowski natomiast rolę obserwatora pracy sędziów pełniła Katarzyna Wierzbowska.

Finał Ligi Narodów pomiędzy Francją a Hiszpanią rozegrany zostanie w środę 28 lutego o godzinie 19:00 w Sewilli w Hiszpanii. Nieco później, bo o godzinie 20:45 w holenderskim mieście Heerenveen odbędzie się mecz o 3. miejsce pomiędzy Holandią a Niemcami. Zwycięzca meczu o brąz UEFA Women's Nations League zapewni sobie miejsce obok Francji i Hiszpanii w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się we Francji.

Reprezentacja Polski w pierwszej edycji Ligi Narodów grała w Dywizji B przez co nie liczyła się w grze o awans do strefy medalowej. Polki pod wodzą trenerki Niny Patalon wygrały swoją grupę w której rywalizowały z Serbią, Ukrainą i Grecją. Dzięki temu Polki będą miały miejsce w Dywizji A na kwalifikację Mistrzostw Europy 2025. Kolejna edycja Ligi Narodów planowana jest na sezon 2025–26.