Historia kobiecego Beach Soccera

We czwartek odbędą się VI Mistrzostwa Polski kobiet w plażowej piłce nożnej.

Nadchodzący weekend będzie ostatnią tegoroczną serią zmagań polskiego Beach Soccera. Od czwartku piłkarską stolicą polski będzie nadmorska Ustka gdzie zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski juniorów oraz spotkania finałowe polskiej Ekstraklasy w plażowej piłce nożnej. Rozgrywki rozpoczną się jednak już we czwartek a zainaugurują je VI Mistrzostwa Polski kobiet w plażowej piłce nożnej.

Rozpoczęły w 2005 roku
Do tego rocznych rozgrywek, przystąpi pięć zespołów. Ta liczba nie wydaję się być oszałamiająca ale warto przypomnieć że w pierwszej edycji MP, która odbyła się w 2005 roku na plaży w Darłówko zagrały jedynie dwie drużyny. Wówczas swój angaż do zupełnie nowych rozgrywek kobiecego Beach Soccera zgłosił "Er Trans Gorzów Wielkopolski" oraz "AZS Gramofomanki Polska" z Gdyni. O wyłonieniu pierwszego historycznego zwycięzcy tych rozgrywek rozstrzygnąć miały trzy mecze pomiędzy obydwoma zespołami. Bezapelacyjnie lepsze okazały się zawodniczki z Gorzowa Wielkopolskiego, które w całym trójmeczu pokonał swoje rywalki w stosunku 25:3 (!).
Królową strzelców turnieju została Katarzyna Bobko ówczesna zawodniczka pierwszoligowego Stilonu Gorzów Wielkopolski a sami organizatorzy zawodów byli tak zachwyceni grą Pań że przyznali nawet nagrodę dla najładniejszej zawodniczki a tą została obecna piłkarka trzecioligowego Kotana Ozorków, Anna Kłusek.
Kolejne MP zgodnie z planem odbyły już w 2006 roku w Sztutowie (woj. pomorskie). Tym razem do stawki rywalizujących drużyn oprócz Gorzowa Wielkopolskiego oraz AZS'u Gramofonomanek Gdynia dołączyły gospodynie imprezy - Hemako Sztutowo. Tytuł mistrzyń polskiej plaży drugi raz z rzędu powędrował jednak w ręce Pań z Gorzowa Wielkopolskiego.

Mistrz Polski? To nas nie interesuje...
O tym że drugi tytuł mistrzowski pojedzie do Gorzowa Wielkopolskiego nie zadecydowały tylko zawodniczki i sztab szkoleniowy miejscowego Stilonu. Mało brakowało a zawodniczki z województwa lubuskiego wcale by nie pojechały na zawody. Czemu? Oczywiście chodziło o pieniądze. Dopiero po publikacjach jakie ukazały się w lokalnych mediach i ambitnej pracy klubowych działaczy udało się zebrać środki potrzebne do udziału w tych rozgrywkach. Pomimo iż gorzowianki drugi raz z rzędu zdobyły tytuł Mistrza Polski oprócz satysfakcji nie wiązało to się dla nich z innymi korzyściami.
Taki stan rzeczy doprowadził do zawieszenia rozgrywek na następne dwa latach - 2007 oraz 2008.

Powrót na start i rekord frekwencji
Po dwuletniej przerwie w 2009 roku reaktywowano rozgrywki. Do działu zgłosiło się aż 6 drużyn. Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym a najwięcej punktów po dwóch dniach zmagań zgromadził na swoim koncie Dargfil Tomaszów Mazowiecki wyprzedzając o cztery oczka Red Devils Lady Chojnice.

Kobieca Reprezentacja Polski
Podczas turnieju rozgrywanego w 2009 roku powołano nawet Reprezentację Polski Kobiet w Beach Soccer. Pod koniec rozgrywek odczytana została lista z nazwiskami dziecięciu najlepszych zawodniczek turnieju, które następnie wzięły udział w pierwszym, historycznym treningu reprezentacji Polski właśnie w tej dziedzinie sportu. Jak się później okazało nasza "reprezentacja" pomimo iż została powołana jako czwarta w Europie nie rozegrała ostatecznie żadnego spotkania. Jedyna w historii polskiego Beach Soccera kobiet lista zawodniczek powołanych do kadry narodowej wyglądała następująco: Sylwia Wedrich (Radan Zgierz), Daria Sporysz, Magdalena Szpera (obie Red Devils Chojnice), Karolina Tatarowska, Paulina Marczak, Justyna Stępniewska (Włókniarz Zgierz), Żaneta Swędrowska, Joanna Daleszczyk, Katarzyna Daleszczyk oraz Gabierla Daleszczyk (wszystkie Dargfil Tomaszów Mazowiecki).

Plażówka na Śląsku
Po turnieju rozegranym w Zgierzu organizatorzy z organizacją imprezy poszli dalej na południe kraju. W 2010 roku gospodarzem MP były Gliwice. W stawce nie zabrało oczywiście miejscowych zawodniczek z "UKS Milenium Women Gliwice". Na Śląsk daleką drogę miały natomiast inne drużyny zainteresowane rozgrywkami więc z gliwiczankami mogły rywalizować tylko zawodniczki Starówki Nowy Sącz. W dwumeczu lepsze okazały się zawodniczki przyjezdne kolejno wygrywając 3:11 i 2:5.

Ostatnim zwycięzcą Red Devils Ladies Chojnice
W ubiegłorocznych zmaganiach udział wzięły cztery drużyny. Poziom rozgrywek był wyrównany czego najlepszym potwierdzeniem jest dorobek punktowy poszczególnych drużyn. Zwycięzcą turnieju została drużyna Red Devils Ladies Chojnice, która na swoim koncie tak samo jak KU AZS UAM Poznań oraz Elwo Etna Elbląg odnotowała po dwa zwycięstwa. Turniejową tabele zamknęły zawodniczki LKS Naprzód Żernica jednak na pewno mają one miłe wspomnienia z plażowej rywalizacji ponieważ również i w tym roku zagrają o plażowe Mistrzostwo Polski.

2012?
VI Mistrzostwa Polski kobiet w plażowej piłce nożnej przyciągnęły aż pięciu chętnych uczestników. Do Ustki nie przyjadą w prawdzie zawodniczki Red Devils Ladies Chojnice ale swój udział zapowiedziały trzy pozostałe drużyn z ostatniej edycji MP czyli KU AZS UAM Poznań, Elwo Etna Elbląg i Naprzód Żernica. Ligową stawkę uzupełnią także Checz Gdynia oraz Sztorm Gdynia. Pierwszy mecz zostanie rozegrany już o godzinie 9:00 a ostatni przewidziano na 20:20. Pomiędzy meczami kobiet rozgrywane będą spotkania w ramach Mistrzostw Polski juniorów.


Mistrzostwa Polski kobiet w plażowej piłce nożnej
2005
1. Er Trans Gorzów Wielkopolski
2. AZS Gramofomanki Polska

2006
1. Toyota Gorzów Wielkopolski
2. AZS Gramofonomanki Polska
3. Hemako Sztutowo

2007
nie rozgrywano

2008
nie rozgrywano

2009
1. Dargfil Tomaszów Mazowiecki
2. Red Devils Lady Chojnice
3. ZKS Włókniarz Zgierz
4. KS Prosna Kalisz
5. MUKS Radan Zgierz
6. LUKS Sport Mazuchówka

2010
1. KS Starówka Nowy Sącz
2. UKS Milenium Women Gliwice

2011
1. Red Devils Ladies Chojnice
2. KU AZS UAM Poznań
3. Elwo Etna Elbląg
4. LKS Naprzód Żernica