Czarne zagrają w Świerklanach

Od rundy wiosennej w I lidze południowej występować będą Czarne Świerklany.

O zmianach w Czarnych Gorzyce mówiło się już w tamtym roku. Drużyna w rundzie jesiennej uzbierała 10 punktów prezentując przy tym ciekawy ofensywny futbol. Beniaminek stał się swego rodzaju rewelacją ligi. Teraz po przeniesienie klubu do Świerklan ma być jeszcze lepiej. O szczegółach rozmawiamy z trenerem prezesem Czarnych Świerklany - Mariuszem Ilnickim.

To była mozolna i ciężka praca wielu osób od stworzenia Klubu (Kobiecy Klub Sportowy Czarne Świerklany), bazy treningowej, sponsoringu do spraw papierkowych i organizacyjnych - jednym słowem koszmar. Na szczęście dużą pomoc otrzymaliśmy od działaczy PZPN, OZPN, Wójta Gminy Świerklany oraz pracowników gminy, a także od działaczy Czarnych Gorzyce, Krzyżanowic oraz Fortecy Świerklany i FC Kościan. Za to bardzo dziękujemy tym ludziom! Na dzień dzisiejszy zamknęliśmy etap nazwy klubu i miejsca rozgrywania spotkań oraz zarządów. Podpisujemy z zawodniczkami kontrakty 3-letnie oraz umowy sponsorskie. Po sezonie zakończymy proces przekształcania według przepisów PZPN - mówi Mariusz Ilnicki.

Jakie zmiany kadrowe zaszły w drużynie ?
Drużyna co rundę jest mocniejszym i bardziej zgranym kolektywem. W okresie zimowym do Unii Racibórz przeszła Ewelina Kamczyk, natomiast Aleksandra Aniśko zakończyła przygodę z piłką. Do zespołu dołączyła Kasia Krupa z Unii Racibórz oraz kilka ciekawych młodych zawodniczek. Jesteśmy na etapie rozmów z Kingą Nowak z 1. FC Katowice oraz z kilkoma zawodniczkami z Czech m. in. z Andreą Kreckową, która ma za sobą epizod w raciborskiej Unii. Chcemy też jeszcze pozyskać klasową bramkarkę

Jakie cele postawiono zostały drużynie na najbliższą rundę i następny sezon ?
Mamy dużą stratę do lidera, więc naszym celem jest znalezienie się na podium, choć będzie bardzo ciężko, ale kto wie? To piłka i walczymy do końca! Chcemy pokazać znów coś nowego i ciekawego w tej lidze. Następny sezon to ciężka praca, bo celem jest awans do Ekstraligi, dojście do 1/8 Pucharu Polski oraz wystartowanie z młodzieżą w III lidze.

Jak przebiegały przygotowania do rundy wiosennej ?
Okres przygotowawczy był dość szarpany. Startowaliśmy w futsalu i kilku turniejach. Później zgrupowania miały kadry (Nikol Kaletka U19, Monika Jaskółka U-17 oraz Angelika Tlałka - kadra futsalu) i ciągnęły się też sprawy organizacyjne klubu. Dopiero od stycznia dziewczyny ostro pracowały nad siłą, kondycją i motoryką. Rozegraliśmy tylko dwa sparingi - z Polonią Tychy  21:1 oraz z AZS UJ Kraków 0:6. Obecnie zespół na świeżości pracuje nad nową taktyką i przyglądamy się nowym nabytkom. Czekamy jeszcze na decyzję Soni Fajer, która nie wznowiła treningów oraz Eli Zygli i Anety Szymanowskiej. Na dzień dzisiejszy kadra liczy 22 zawodniczki i na ostatni weekend przed ligą planujemy sparing z drużyną z niższej grupy rozgrywkowej. Ligę zaczynamy 13. kwietnia meczem ze Starówką Nowy Sącz o godzinie 15.00 w Świerklanach.