Piłkarki pozbawione HMP

Dlaczego PZPN zrezygnował z organizacji Halowych Mistrzostw Polski w piłce nożnej?

Przed trzydziestoma trzema laty, w grudniu 1980 roku działacze dzisiejszej Checzy Gdynia zorganizowali pierwsze Halowe Mistrzostwa Kobiet w piłce nożnej. Wygrały je wówczas zawodniczki Telpod Kraków. W latach późniejszych mimo śnieżnych i mroźnych zim czy też trwającego Stanu Wojennego piłkarki najlepszych polskich klubów co roku ponownie spotykały się aby walczyć o tytuł "zimowego" mistrza Polski. Z czasem organizowane były także mistrzostwa juniorek U-16 i U-19. Tak było aż do 2012 roku. Teraz Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN postanowiła zrzec się organizacji tych imprez.

Już ostatnie HMP, które rok temu odbyły się w Raciborzu wzbudziły sporo negatywnych emocji. Władze piłkarstwa kobiecego po raz kolejny nakazały zawodniczkom grać piłką o rozmiarze „5" niedostosowaną do warunków halowych. Zezwalano także na niebezpieczne wślizgi, a same nagrody również nie były zbyt atrakcyjne. - Muszą te zawody odbywać się zgodnie z przepisami futsalowymi - komentował wówczas sytuacje Tomasz Aftański, były selekcjoner futsalowej reprezentacji Panów.

Teraz Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN zadecydowała przerwać się trzydziestodwuletnią tradycje rozgrywania HMP w których start od początku był dobrowolny. - Kobieca Piłka ma swój halowy odpowiednik w formie ligi futsalu kobiet. Do tego nie tak dawno powstała futsalowa reprezentacja Polski - wyjaśnia Andrzej Padewski, przewodniczący Komisji. - Komisja PZPN odpowiedzialna za futsal większą troską otoczyła przez to żeńskie piłkarstwo, a więc niema potrzeby rozgrywania kolejnych halowych mistrzostw Polski – tłumaczy.

Jak nadmienił przewodniczący Padewski rezygnacja z organizacji Halowych Mistrzostw Polski przez jego Komisję w żadnym wypadku nie oznacza końca rywalizacji piłkarek w hali. Aktualnie Komisja Futsalu i Piłki Plażowej Polskiego Związku Piłki Nożnej jest organizatorem rozgrywek o tytuł Mistrza Polski w Ekstralidze futsalu kobiet oraz futsalowej I ligi kobiet, która lada dzień rozpocznie swoje zmagania. Ponadto organizowane będą także turnieje mistrzowskie juniorek U-14, U-16, U-18 oraz Halowy Puchar Polski w futsalu kobiet.