Rok po mistrzostwie U-17

Jak dalej toczą się losy złotych medalistek Mistrzostw Europy U-17?

Właśnie mija rok od czasu gdy młodzieżowa reprezentacja Polski pod wodzą selekcjonera Zbigniewa Witkowskiego wywalczyła Mistrzostwo Europy U-17. W pamiętnym finale Polki  po golu Eweliny Kamczyk pokonały Szwecję 1:0. Jak dziś, rok czasu po największym sukcesie w ponad trzydziestoletniej historii piłkarstwa kobiecego w Polsce toczą się losy futbolistek, które zapewniły nam pierwszy (i oby nie ostatni) złoty medal?

» 2013: Polska Mistrzem Europy!

Przez ten rok największe sukcesy osiągnęły zawodniczki grające aktualnie w Medyku Konin. W Koninie jest ich aktualnie pięć z osiemnastoosobowej kadry U-17, a w drodze do Medyka jest już kolejna szósta futbolistka. Sylwia Matysik, Katarzyna Konat, Ewa Pajor, Ewelina Kamczyk i Gabriela Grzywińska zdobyły wspólnie mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Jeszcze wcześniej Kamczyk i Grzywińska gdy w rundzie jesiennej reprezentowały barwy Unii Racibórz miały okazję zadebiutować w Lidze Mistrzyń. Teraz w rozgrywkach europejskich będą mogły zagrać pozostałe koninianki wraz z Pauliną Dudek - kapitan reprezentacji z finału ze Szwecją. Dudek przechodzi właśnie z Stilonu Gorzów Wielkopolski do Medyka Konin.

Cztery medalistki ma w swoich szeregach AZS Wrocław - trzecia siła w Ekstralidze. Są to Karolina Ostrowska, Dominika Dereń, Katarzyna Gozdek i Patrycja Michalczyk. Ta ostatnia gdy grała w turnieju finałowym w szwajcarskim Nyonie to wówczas kopała jeszcze piłkę z chłopakami w zespołach juniorskich. Dziś po roku czasu można ją nazwać pełnowartościową piłkarką II Wicemistrza Polski w rozgrywkach kobiecych. Po turnieju finałowym AZS chciał jeszcze sięgnąć po ozłoconą bramkarkę siedemnastek  Annę Okulewicz z Olimpii Szczecin. Ze względów poza sportowych ten transfer nie doszedł do skutku. Okulewicz dziś już nie gra w piłkę.

Mówiąc o trójce najlepszych zespołów Ekstraligi ostatniego sezonu to koniecznie trzeba jeszcze poświecić trochę miejsca Górnikowi Łęczna. W zespole wicemistrzyń rozgrywek gra Urszula Wasil oraz od wiosny Dżesika Jaszek. Ta druga do Łęcznej przeszła po wycofaniu się z ligi Unii Racibórz. W zespole „Górniczek"  nie miała jeszcze okazji zadebiutować z powodu kontuzji.

Podczas sezonu 2013/2014 na szczeblu Ekstraligi łącznie grało dwanaście „złotek".  Oprócz wszystkich wyżej wymienionych do tego grona należy zaliczyć także Kingę Szemik z Mitechu Żywiec. Była bramkarka reprezentacji U-17 latem uległa długotrwałej kontuzji będącej efektem udziału w pokazowym meczu zorganizowanym przez PZPN w którym to „złotka"  zagrały w Warszawie z Dziennikarzami. Wiosną tego roku Kinga powróciła na boisko. Zadebiutowała nawet w Ekstralidze lecz obecnie nadal musi przechodzić rehabilitację po kontuzji barku.

Na boiskach I ligi w okresie ostatniego roku grało z kolei pięć mistrzyń Europy. Oprócz wcześniej wspominanej Pauliny Dudek z Gorzowa były to również Katarzyna Michalska - wraz z Olimpią Szczecin awansowała do Ekstraligi, Anna Rędzia - najlepsza strzelczyni Sportowej Czwórki Radom oraz Magdalena Gozdecka i Anna Zapała z AZS UJ Kraków - mistrzyń Ekstraligi futstalu.

» 2013: Poznajcie mistrzynie Europy U-17

Z osiemnastoosobowegro grona futbolistek, które selekcjoner Zbigniew Witkowski zabrał na finały ME do Szwajcarii część piłkarek później przeszła do starszej reprezentacji U-19. Niektóre także doczekały się debiutu w kadrze „A" u trenera Wojciecha Basiuka. Były to w kolejności chronologicznej: Ewa Pajor, Katarzyna Konat, Gabriela Grzywińska, Ewelina Kamczyk oraz Paulina Dudek.

» 2014: Siedemnastki drużyną roku!

Dalszych sukcesów w swojej karierze trenerskiej z kadrą U-17 nie doczekał się Zbigniew Witkowski. Selekcjoner miał nadzieje że PZPN umożliwi mu dalszą pracę ze swoimi podopiecznymi w kadrze do lat dziewiętnastu. Tak się jednak nie stało. W następnych eliminacjach ME U-17 biało-czerwone  doszły do II rundy jednak na drodze do finału stanęły im piłkarki Francji i Szwecji. W kwietniu 2014 roku PZPN zwolnił trenera Witkowskiego.