Dwie Polki na Euro 2017

W Holandii odbywają się Mistrzostwa Europy. Biorą w nich udział dwie sędzie z Polski. Mularczyk i Dąbrowska.

Reprezentacja Polski kobiet w piłce nożnej nie uzyskała awansu do turnieju finałowego mistrzostw Europy 2017 oraz nie uzyskała także prawa organizacji tego turnieju u nas w kraju. Nie oznacza to jednak, że EURO 2017, które rozpoczęło się 16 lipca i potrwa do 6 sierpnia zostanie rozegrane z pominięciem współudziału naszego kraju. Do Holandii jako przedstawicieli grona sędziowskiego pojechały Monika Mularczyk i Anna Dąbrowska.

Obie Polki znalazły się w gronie 11 sędzi głównych oraz 21 sędzi asystentek nominowanych do poprowadzenia mistrzostw. 37-letnia Monika Mularczyk pochodzi ze Skierniewic. Od dwóch lat zalicza się najwyższej kategorii sędziów międzynarodowych w rozgrywkach kobiecych „Women Elite”. Z kolei 33-letnia Anna Dąbrowska reprezentuje warszawski okręg sędziowski. Obie sędzie na co dzień pracują w szkolnictwie.

Dla Moniki Mularczyk jest to drugi turniej finałowy EURO. W 2013 roku jako sędzia techniczna brała udział w mistrzostwach Europy rozgrywanych wówczas w Szwecji. Ponadto, w swojej dotychczasowej karierze sędziowała między innymi mecz finałowy ME U19 w 2013 roku, prowadziła ćwierćfinał Ligi Mistrzyń oraz jesienią uczestniczyła w mistrzostwach Świata U20. Mularczyk tak samo, jak sędzia asystentka Katarzyna Wójs ze Stalowej Woli jest w gronie kandydatek do uczestnictwa w Mundialu 2019, którego gospodarzem będzie Francja.

W turnieju finałowym Mistrzostw Europy gra 16 drużyn. Tytułu bronią Niemki. Każda z reprezentacji otrzyma rekordowe pieniądze za udział w mistrzostwach. Zespoły, które zakończą rywalizacje w fazie grupowej otrzymają po 300 tysięcy, ćwierćfinaliści - 500 tys., półfinaliści - 700 tysięcy, przegrany w finale - 1 milion, a zdobywca mistrzostwa kontynentu otrzyma 1 milion i 200 tysięcy. Kwoty są podane w walucie Euro.

Holandia jako gospodarze EURO '17 miała zapewnione miejsce w finałowej szesnastce. Oprócz niej o medale walczą także Niemcy, Dania, Anglia, Francja, Islandia, Włochy, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwecja oraz debiutanci - Austria, Belgia, Portugalia, Szkocja i Szwajcaria. Szwecja i Dania to znane nam zespoły, ponieważ były w naszej grupie eliminacyjnej. Polska niestety jeszcze nigdy nie grała w seniorskich Mistrzostwach Europy.  Najbliższa okazja do debiutu będzie w 2021 roku.