Doświadczone zawodniczki w Zagłębiu

W Zagłębiu Lubin są nowe zawodniczki ale nie ma części dotychczasowych piłkarek.

Gdyby rozgrywki kobiece w Polsce toczyły się system wiosna - jesień  to Zagłębie Lubin zajmowałoby dziś wysoką drugą pozycje w lidze tuż po Medyku Konin. Tak wysoką formę Miedziowe  prezentowały bowiem w rundzie wiosennej ubiegłego sezonu, lecz ostatecznie ligowe rozgrywki zakończyły na piąty miejscu. Wyżej od piłkarek z Lubina był m.in. AZS Wrocław. W nadchodzącym sezonie to jednak Zagłębie może stać się nową stolicą futbolu na Dolnym Śląsku. Pomóc w tym celu mają nowe doświadczone zawodniczki które przybyły do Lubina.

Zespół trenera Andrzeja Turkowskiego w przerwie letniej wzmocniło pięć piłkarek z innych klubów. Najbardziej znanym nazwiskiem bez wątpienia jest Patrycja Pożerska. Starszym sympatykom kobiecej piłki tej postaci nie trzeba przedstawiać. Nieco młodszym powinno wystarczyć natomiast przedstawianie krótkich statystyk 30-letniej pomocniczki. 12-razy zdobyła Mistrzostwo Polski grając w AZS Wrocław i Unii Racibórz. Ma na swoim koncie 85 występów w reprezentacji Polski (najwięcej spośród wszystkich aktywnych jeszcze piłkarek) oraz strzeliła na najwyższym szczeblu piłkarstwa kobiecego w Polsce ponad 100 bramek.

Razem z Patrycją Pożerską do Lubina przyszła Agata Tarczyńska. Obie zawodniczki ostatnią wiosnę spędziły w MSV Duisburg z 1.Bundesligi, a wcześniej grały także w dwóch innych klubach na poziomie 2.Bundesligi. Tarczyńska ma 26 lat i gra na pozycji napastniczki. 41-razy zagrała w reprezentacji Polski. W Ekstralidze strzeliła z kolei 58 bramek w 110 meczach.

Jedyną aktualną reprezentantką Polski w drużynie Miedziowych  jest obrończyni Joanna Płonowska pozyskana latem z AZS Wrocław. 27-latka w stolicy Dolnego Śląska grała przez sześć ostatnich sezonów. Wcześniej była natomiast związana z Medykiem Konin. Tak samo jak Pożerska i Tarczyńska należy także do grona zawodniczek mających już rozegrane sto spotkań w Ekstralidze. W tym roku Płonowska po czterech latach przerwy ponownie znalazła miejsce w reprezentacji i nawet została twarzą plakatu zapowiadającego najbliższy mecz Polska - Szwecja w ramach el. Mistrzostw Świata.

Szeregi Zagłębia uzupełniły także bramkarka Andżelika Dąbek i pomocniczka Agnieszka Szymkowiak, które ostatnie półtora roku występowały w AZS UJ Kraków, a przedtem w AZS Wrocław.

Wzmocnienia dokonane przez lubiński klub były dokonane nie tylko z myślą o jeszcze lepszych wynikach ale także z racji uzupełnia składu po zawodniczkach które pożegnały się z zespołem. Do niemieckiego BV Cloppenburg odeszła Chorwacka napastniczka Katarina Kolar - najskuteczniejsza zawodniczka Miedziowych  w dwóch ostatnich sezonach. Do tego rozbrat z piłką wzięła Katarzyna Barlewicz. W zespole nie zagrają już także kapitan drużyny z dwóch ostatnich lat Aleksandra Bosacka oraz Kamila Okoń, Kinga Tusińska, Natalia Kowalewska, Anita Marek, Adrianna Bagińska, Sandra Superson, Katarzyna Sojka i Katarzyna Klimczak.